Dworzec PKP i wieża ciśnień z szansą na dofinansowanie

Miasto z Wizją / 30.08.2018 / Komentarze
Miasto zabiega o środki na obie inwestycje z Regionalnego Programu Operacyjnego

Jest szansa na pozyskanie przez miasto kolejnych środków z Regionalnego Programu Operacyjnego. Do podziału jest niemało, bo 20 mln zł. Szczecinek ubiega się o pozyskanie dofinansowania na realizację dwóch zadań. Jednym z nich jest adaptacja byłej wieży ciśnień na obserwatorium astronomiczne oraz planetarium. Drugie obejmuje remont i adaptację budynku dworca PKP. W tej strawie burmistrz Jerzy Hardie-Douglas spotkał się z marszałkiem województwa Olgierdem Geblewiczem.

- Rozmowy dotyczyły Działania 9.3, czyli obejmującego rewitalizację przestrzeni. Na to z Regionalnego Programu Operacyjnego przeznaczonych zostało 80 mln zł. Program zakłada podział miejscowości na trzy grupy. Szczecinek znalazł się w grupie miast, w których występują niedokapitalizowane przestrzenie, ale miasta te sobie radzą. Na tę grupę zostało przeznaczonych blisko 21 mln zł – mówi nam wiceburmistrz Daniel Rak.

- Zgłosiliśmy dwa przedsięwzięcia. Jednym z nich jest rewitalizacja zabytkowej wieży ciśnień, gdzie koszt całej inwestycji szacuje się na ok. 8 mln zł. Drugie to adaptacja i remont budynku dworca PKP. Tu szacujemy kwotę ok. 6 mln zł, ponieważ nie mówimy nie tylko o samej przestrzeni poczekalni. To jest duży gmach o powierzchni ponad kilku tys. m2, stąd też taka kwota. W ramach wspomnianego programu możemy ubiegać się o dofinansowanie na poziomie 85 proc. Zobaczymy jakie będą losy tych dwóch tematów. Jeśli dostaniemy dodatkowe środki choć na jeden z nich, to będę bardzo szczęśliwy z tego powodu. Uważam, przyglądając się potrzebom, że rewitalizacja jest tym pilniejszym przedsięwzięciem – dodaje nasz rozmówca.

O tym czy do Szczecinka trafią kolejne środki z Regionalnego Programu Operacyjnego dowiemy się już za kilak tygodni. Więcej na ten temat w naszym dzisiejszym (30.08) programie samorządowym.

Tekst: Marzena Góra

Foto: Sławomir Włodarczyk