Dyplomy w radach miast i gmin

Miasto z Wizją / 20.01.2017 / Komentarze
Szczecineccy radni w absolutnej czołówce kraju i regionu!

To, że Szczecinek przoduje we wszelkiego rodzaju rankingach, nie jest żadną niepodzianą. Miasto sporo inwestuje, dynamicznie się rozwija, łoży duże pieniądze nie tylko na inwestycje, ale też m.in. na kulturę i wspieranie różnego rodzaju inicjatyw społecznych.

Okazuje się, że radni Rady Miasta Szczecinka też przodują - w rankingu opublikowanym przez Portal Samorządowy Polskiej Agencji Prasowej. Jego twórcy zajrzeli do Banku Danych Lokalnych Głównego Urzędu Statystycznego i na ich podstawie stworzyli bardzo ciekawe zestawienie. Otóż wzięli pod lupę poziom wykształcenia radnych gminnych.

Szczecinek (klasyfikowano 19 radnych - dane z początku br., jeszcze przed wyborami uzupełniającym, w których mandaty zdobyli: Renata Rak i Paweł Kwak) został sklasyfikowany na 51 miejscu w Polsce i 3 miejscu w województwie zachodniopomorskim. Twórcy zestawienia zebrali dane z wszystkich 2478 polskich samorządów.

Studiując zestawienie możemy wyczytać, że w Radzie Miasta Szczecinka zasiada 16 radnych legitymujących się wykształceniem wyższym (warto zauważyć, że najnowsze zestawienie będzie dla Szczecinka jeszcze bardziej korzystne). Daje to wskaźnik 84,2 proc. Przed nami w województwie tylko: Koszalin (6 miejsce - 96 proc.) i Szczecin (33 miejsce - 87,1 proc.). Do pierwszej setki zestawienia, z naszego regionu, "załapały" się też radni rady gmin: Drawsko Pomorskie (87 miejsce - 80 proc.) oraz Stargard (97 miejsce - 78,3 proc.).

W Szczecineckiej Radzie Miasta zasiada m.in. troje lekarzy: Katarzyna Dudź, Marek Ogrodziński i Andrzej Grobelny, a także aż dziewięcioro pedagogów: Edyta Wojnicz, Jacek Brynkiewicz, Małgorzata Kuszmar, Jacek Lesiuk, Marcin Kaszewski, Jerzy Kania, Renata Rak, Krzysztof Zawada i Paweł Kwak.

Jako ciekawostkę dodajmy, że w Polsce zaledwie w 4 radach zasiadają radni mający - wszyscy - wykształcenie wyższe. Są to: Podkowa Leśna, Sopot, Przemyśl i Poznań. Z kolei w 36 polskich radach nie ma ani jednego radnego legitymującego się dyplomem ukończenia wyższej uczelni.

Nieco gorzej wypadła w zestawieniu Rada Gminy Szczecinek. Na 15 radnych wykształcenie wyższe ma tylko 2 radnych (13,3 proc.). Naszej gminie dało to 2271 miejsce w kraju.