Gmina z budżetem na przyszły rok

Miasto z Wizją / 03.12.2019 / Komentarze
Z deficytem finansowym, ale też z szeregiem inwestycji

Wójt Gminy Szczecinek przedstawił projekt uchwały budżetowej na przyszły rok. Przyjrzyjmy się nieco bliżej liczbom. Planowo przyszłoroczne dochody gminy kształtować się będą na poziomie 49 563 162 zł, z czego 44 766 232 zł to dochody bieżące, a pozostałe blisko 5 mln zł  to dochody majątkowe. Z kolei wydatki przewidziane w przyszłorocznym budżecie opiewać mają na 50 256 507 zł. Tym samym w 2020 gminę dosięgnie deficyt budżetowy na blisko 700 tys. zł. Ma on zostać pokryty przychodami pochodzącymi z zaciągniętych kredytów i pożyczek.

Wśród wyszczególnionych planowanych wydatków znalazły się m.in. te na oświatę – niespełna 12,5 mln zł, z czego ponad 5,5 mln pochodzić będzie z subwencji oświatowej. Pozostałe środki pochodzić będą z dofinansowania w ramach kontraktu samorządowego oraz środków własnych gminy. Na realizację zadań z zakresu pomocy społecznej gmina wyda w przyszłym roku blisko 21,5 mln zł.

Gmina planuje także uzyskać dochód z tytułu wydawania zezwoleń na sprzedaż alkoholu (79 tys. zł). Ale też będzie miała wydatki w wysokości 77 tys. zł na realizację programu profilaktyki i rozwiązywania problemów alkoholowych oraz 2 tys. zł na przeciwdziałanie narkomanii. Gmina w przyszłym roku dopłaci także 14 tys. zł za gospodarowanie odpadami komunalnymi. Przychody z tego tytułu mają sięgać ponad 1 mln 634 tys. zł, natomiast wydatki – 1 mln 648 tys. zł.

W budżecie na 2020 rok zaplanowano także szereg inwestycji na łączną kwotę ponad 5,5 mln zł, które zapewne ucieszą wielu mieszkańców gminy. Wśród nich znalazły się m.in. budowa kanalizacji sanitarnej w Sporem, Dzikach i rozbudowa sieci wodociągowej w miejscowości Nowe Gonne. W przyszłym roku ma także zostać zrealizowana budowa przystani kajakowych na terenie dorzecza Parsęty. Z kolei w Parsęcku ma ruszyć budowa obiektu użyteczności publicznej. Przebudowy doczeka się także dach w budynku Szkoły Podstawowej w Żółtnicy, a Środowiskowy Dom Samopomocy w Turowie otrzyma samochód do przewozu osób niepełnosprawnych. Gmina przeznaczy także środki na stworzenie infrastruktury dla aktywizacji i integracji społecznej w Starym Wierzchowie, wybuduje węzeł sanitarny w świetlicy w Krągłym, a także zmodernizuje świetlicę wiejską w Sitnie oraz zajmie się adaptacją budynku hydrofornii na świetlicę wiejska w miejscowości Marcelin.

Tekst: Marzena Góra
Foto: Sławomir Włodarczyk