Honory dla dawców szpiku kostnego

  • Aktualności
Miasto z Wizją / 12.06.2017 / Komentarze
Spotkanie "genetycznych bliźniaków", sztafeta, uroczysta gala i moc innych atrakcji

Bez chwili wahania poświęcają swój czas, ofiarowując całkowicie obcej osobie najcenniejszy prezent. To właśnie oni zostają najczęściej anonimowymi bohaterami, którzy dzięki głębokiej empatii, zrozumieniu i chęci bezinteresownej pomocy udowadniają, że najwyższym dobrem, jakie możemy podarować drugiemu człowiekowi, jest szansa na życie. Gdyby nie ich wielkie serca, wiele osób przegrałoby walkę z podstępną i wyniszczającą chorobą, jaką jest białaczka. Oni, dzieląc się swoim szpikiem, tym wielkim gestem sprawiają, że dla osoby chorej świat znów nabiera barw.

Mowa oczywiście o dawcach szpiku, którzy kolejny raz spotkają się w Szczecinku, gdzie w weekend 16-18 czerwca trwać będzie XI Zjazd Zrealizowanych Dawców Szpiku i Wolontariuszy.

W piątek, 16 czerwca do Szczecinka dotrą biegacze, biorący udział w wyjątkowym sportowym przedsięwzięciu - II Ogólnopolskim Biegu Sztafetowym "Bieg po szpik". Wczoraj (15.06) z oddalonego od Szczecinka o ponad 200 km Międzyrzecza wyruszyła grupa kilkunastu osób, którzy postawili sobie za cel pokonanie trasy sztafety. Honorowym starterem biegu jest Lesław Ćmikiewicz, były znakomity piłkarz Legii Warszawa, Mistrz Olimpijski (1972) i medalista Mistrzostw Świata (1974).

Pacjenci, transplantolodzy, dawcy i wolontariusze Fundacji Przeciwko Leukemii w ten sposób propagują ideę dawstwa szpiku kostnego. Chcą również tym niecodziennym gestem połączyć symbolicznie oba miasta, w których dotychczas odnotowano największą liczbę zrealizowanych dawców szpiku.

Zwieńczeniem sztafety (zakończy się w piątek (16.06) przy Muzeum Regionalnym w Szczecinku, będzie odbywająca się w sobotę (17.06) w sali widowiskowej kina "Wolność" uroczysta gala w ramach corocznego zjazdu.

Dodajmy, że to właśnie ze Szczecinka pochodzi najwięcej dawców, którzy uratowali życie pacjentom, dla których przeszczep był jedynym lekarstwem.  Z kolei w Centralnym Rejestrze Niespokrewnionych Potencjalnych Dawców Szpiku i krwi Pępowinowej widnieje już ponad milion osób z całego kraju. Polska jest również na drugim miejscu na świecie jeżeli chodzi o skuteczność doboru dawców.

Fotorelacja z ubiegłorocznej gali:

http://miastozwizja.pl/ogrom-podziekowan-i-eksplozja-emocji

Tekst: Marzena Góra, Sławomir Włodarczyk

Foto: M. Góra