Idą święta - lektura dla kierowców i pieszych

Miasto z Wizją / 22.12.2018 / Komentarze
Najwięcej wypadków w piątki po południu. Nietrzeźwi kierujący spowodowali 20 wypadków, w których 1 osoba zginęła i 26 zostało rannych

Policja udostępniła nam dane dot. wypadków drogowych w pierwszym półroczu 2018 roku. Po przestudiowaniu opracowania trudno się oprzeć wrażeniu, że powinno być ono obowiązkową lekturą dla każdego kierowcy. Rowerzysty i pieszego też.

Od 1 stycznia do 30 czerwca br. na drogach regionu doszło do 491 wypadków (o 27 wypadków mniej niż w analogicznym okresie roku ubiegłego). W ich następstwie śmierć poniosło 48 osób. Policja odnotowała też blisko 9,5 tys. kolizji. To znacznie więcej niż w ubiegłym roku.

Jeżeli chodzi o szczecineckie drogi to w I półroczu br. doszło do 22 wypadków (w 2017 r. - 21) w następstwie, których śmierć poniosła 1 osoba (rok wcześniej - 4) a 24 zostały ranne.

W jakich miesiącach i dniach tygodnia dochodziło do największej liczby wypadków?  Otóż w kwietniu (92) i maju (91). Z kolei "najbezpieczniej" kierowcy jeździli w lutym (66) i marcu (72 wypadki).

Jeżeli chodzi o dni tygodnia to najniebezpieczniej na drogach było w poniedziałki i piątki, a najbezpieczniej - w niedziele i soboty.

Dysponujemy też danymi godzinowymi. Otóż w 2018 roku na drogach regionu do wypadków najczęściej dochodziło w godz. od 14 do 20. W tych popołudniowych zdarzeniach śmierć poniosły 22 osoby, a 277 zostało rannych. Z kolei najbezpieczniejszą porą była noc - nie odnotowano wypadków pomiędzy godz. 1.00 a 2.00.

Warto przy tym dodać, że kierowcy zdecydowanie uważniej jeżdżą na terenie niezabudowanym niż na zabudowanym. W minionym roku do największej ilości wypadków doszło na jezdni, na przejściu dla pieszych i poboczach dróg. Z kolei zdecydowanie najwięcej wypadków miało miejsce na drogach krajowych a najmniej na drogach gminnych.

W I półroczu 2018 r. najczęściej występującym rodzajem wypadków drogowych było: najechanie na pieszego, zderzenie pojazdów boczne oraz zderzenie pojazdów tylne i najechanie na drzewo. Główne przyczyny wypadków to niedostosowanie prędkości do warunków ruchu, nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu oraz nieudzielenie pierwszeństwa przejazdu.

Policjanci w swoim opracowaniu wykazali również przedział wiekowy sprawców zdarzeń drogowych. Okazuje się, że najczęściej powodowali je kierujący samochodami osobowymi w wieku 25-39 lat.

Na koniec policyjne dane dotyczące tragedii, do których doprowadzili pijani kierujący i piesi.

W 2018 roku nietrzeźwi uczestniczyli w 43 wypadkach drogowych, w których 1 osoba zginęła a 52 odniosły obrażenia ciała. Pijani za kierownicą (również rowerzyści i piesi) byli sprawcami 116 kolizji drogowych. Najczęściej w stanie nietrzeźwości pojazd prowadzili kierowcy w wieku 25-39 lat. Do takich wypadków doszło głównie w niedziele i poniedziałki.