III Szczecineckie Spotkanie z Folklorem

• Tv
Miasto z Wizją / 16.07.2017 / Komentarze
Podczas tegorocznej edycji przeglądu na scenie zaprezentowało się szesnaście zespołów

Szczecinecki park w okresie wakacyjnym wręcz tętni życiem. To tu odbywają się liczne imprezy muzyczne, sportowe i kulturalne. Wśród całej gamy rozmaitych wydarzeń nie zabrakło także propozycji dla miłośników ludowego grania. W niedzielę, 16 lipca nad brzegiem Trzesiecka, na muszli koncertowej odbyła się III edycja Szczecineckiego Spotkania z Folklorem, którego inicjatorem i pomysłodawcą był zespół Swojacy z Sitna.

Podczas tegorocznej odsłony przeglądu na szczecineckiej scenie zaprezentowało się szesnaście zespołów, z których każdy zaśpiewał przed publicznością po trzy wybrane utwory. To pokazuje, że impreza z roku na rok przybiera coraz szerszą formę, bowiem podczas ubiegłorocznej imprezy chęć udziału w niej wyraziło „zaledwie” jedenaście grup muzycznych.

- Cieszymy się, że wśród nas są mieszkańcy Szczecinka, gminy szczeicnek, powiatu szczecineckiego oraz osoby, któym muzyka ludowa jest bliska i dlatego chcą z nami spędzić to niedzielne popołudnie. Dzisiejszy przegląd jest nie tylko okazją do spotkania, ale również do zaprezentowania przez poszczególne zespoły w ramach konkursu przygotowanych przez nie utworów – mówi Izabela Malinowska z zespołu Swojacy.

Podobnie, jak w minionych latach, tak i tym razem wśród repertuaru nie zabrakło zarówno tych najbardziej popularnych ludowych piosenek, jak i tych nieco mniej znanych. Pojawiła się także piosenka o… Szczecinku. Tą uroczył nas zespół Swojaki z Sitna, organizator przeglądu, który tym muzycznym akcentem otworzył całą imprezę. Tego dnia gościliśmy głównie zespoły działające na terenie powiatu szczecineckiego, ale przyjechały do nas grupy także ze Złocieńca, Machowa czy Świdwina.

Podczas tegorocznej edycji występy zespołów oceniała komisja konkursowa w składzie: Kinga Bronakowska - pracownik Wydziału Funduszy Zewnętrznych, Współpracy i Rozwoju Starostwa Powiatowego, Marzena Nowacka z zespołu Swojacy, Tomasz Giłka - dyrygent Orkiestry Małej Filharmonii i nauczyciel w Szkole Muzycznej im. O. Kolberga, znany w naszym regionie akordeonista Jan Szwejda oraz Marcin Jaczewski, prezes szczecineckiego Towarzystwa Muzycznego i zarazem przewodniczący jury. Dodajmy, że gościem specjalnym tegorocznego spotkania z folklorem była kapela Kurna Chata z Ustronia Morskiego. Na mieszkańców, oprócz dawki muzyki na swojską nutę, czekały także liczne kiermasze m.in. z domowymi wypiekami, pierogami, miodami czy wyrobami z wikliny.

Już jutro (17.07) zapraszamy na pełną relację wideo z tego wydarzenia.

Teks, zdjęcia, montaż: Marzena Góra