Jak bezpiecznie spędzić majowy weekend

  • Aktualności
Miasto z Wizją / 02.05.2020 / Komentarze
Co można robić i dokąd pojechać?

Tradycją stało się, że długi majowy weekend zwany Majówką, spędzamy na wycieczkach, biwakach, spływach kajakowych, w gronie przyjaciół np. na działce czy niemal obowiązkowo - na grillu.

Niestety, w tym roku będzie nieco inaczej, a to ze względu na epidemię koronawirusa. Co prawda "wypuścili" nas już z domów, ale nie wszystko możemy robić. Inaczej - łamiąc obowiązujące przepisy - narazimy się na wysoki mandat

Zniesienie zakazu przemieszczania się pozwala nam na wychodzenie z domu nie tylko do pracy, na zakupy czy w celu załatwienia ważnych spraw, ale także do parku, na plażę czy do lasu. Zastrzega się jednak, że nie można się gromadzić, zatem wycieczka w gronie przyjaciół jest zakazana. Możemy w celach rekreacyjnych pojechać za miasto. Nie jest jednak możliwy wynajem pokoju w hotelu. Jeśli chcemy na majówkę wyjechać poza miejsce stałego zamieszkania na dłużej niż jeden dzień, to możemy skorzystać jedynie z noclegu we własnym obiekcie, np. domku letniskowym.

Otwarte są już parki, lasy, plaże, bulwary, itp. Można przebywać na ich terenie, ale nieczynna pozostaje wciąż infrastruktura taka jak place zabaw, wieże widokowe (nie wszystkie) czy miejsca grillowe i plenerowe siłownie.

Podczas majówki można skorzystać także z plaż nad Bałtykiem, jednak należy pamiętać, że przebywający na nich mają obowiązek zasłaniania ust i nosa.

Spacerować można, ale tylko z osobami z najbliższego otoczenia, z którymi przebywa się w warunkach domowych. Mamy obowiązek utrzymania co najmniej 2-metrowej odległości między pieszymi. Dotyczy to także rodzin i bliskich. Wyłączeni z tego obowiązku są rodzice z dziećmi wymagającymi opieki (do 13. roku życia), a także osoby niepełnosprawne, niemogące się samodzielnie poruszać, osoby z orzeczeniem o potrzebie kształcenia specjalnego i ich opiekunowie.

Czy można grillować w majówkę? Spędzanie czasu w swoim ogrodzie w gronie domowników czy na swojej działce nie jest karane, tak samo jak urządzenie z nimi grilla. Nie ma jednak możliwości, żeby zaprosić na niego znajomych, bo grozi to mandatem.

Czy można iść na ryby? Jak najbardziej! Od 20 kwietnia wędkarze mają możliwość prowadzenia połowów amatorskich zarówno na łowiskach stawowych, jak i w obwodach rybackich (jeziorach, rzekach i zbiornikach zaporowych). Trzeba jednak pamiętać o środkach bezpieczeństwa, które zostały wprowadzone i obowiązują w przestrzeni publicznej, takich jak zasłanianie nosa i ust (np. maseczkami) czy zachowanie dystansu od innych osób (min. 2 m).

Czy można jechać na działkę? Można. Możemy się przemieszczać po kraju także w celach rekreacyjnych, więc także na własną działkę. Możemy się na nią udać nie tylko w celu prowadzenia prac ogrodowych, a po prostu, żeby wypocząć.

Gdzie jeździć na rowerze? Najbezpieczniej jest wybierać mniej popularne szlaki. Trzeba pamiętać o zachowaniu jak największego dystansu od innych osób. Lepiej będzie nie siadać i nie odpoczywać na ławkach lub innych ogólnie dostępnych miejscach i dotykać jak najmniej rzeczy.

Trzeba podkreślić, że choć przepisy nie zabraniają odwiedzania innych osób, to rekomendacja Ministerstwa Zdrowia, aby unikać spotkań z bliskimi poza miejscem zamieszkania, nie uległa zmianie. Wciąż bez odpowiednich testów nie jesteśmy w stanie ocenić, czy nie mamy koronawirusa i czy nie zarazimy nim członków rodziny lub przyjaciół.

Co zrobić, jeśli mamy wątpliwości co do obowiązujących obostrzeń? Policja poleca sprawdzenie odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania, które znaleźć można pod adresem rządowej strony: www.gov.pl/web/koronawirus/pytania-i-odpowiedzi.

Tekst i foto: Sławomir Włodarczyk

Źródło: Onet