Jest przetarg na przebudowę ul. Staszica

Miasto z Wizją / 13.07.2016 / Komentarze
"Pochyła" droga zostanie remontowana od ul. Wilczkowskiej do DK 20

O przymiarkach powiatu do wyremontowania ul. Staszica - głównej arterii przecinającej Świątki - pisaliśmy kilkakrotnie. Ostatnio w artykule:

Jak nam wówczas powiedział dyrektor Powiatowego Zarządu Dróg Włodzimierz Fil, takie działanie umożliwiły oszczędności uzyskane przez zachodniopomorskie samorządy w przetargach prowadzonych w ramach Programu rozwoju gminnej i powiatowej infrastruktury drogowej na lata 2016-2019.

Remont ul. Staszica niósł prawdziwą huśtawkę nastrojów. Na początku tego roku było prawie pewne, że ulica na Świątkach otrzyma dofinansowanie w ramach zasadniczego rozdania programu. Niestety, nikt "wcześniejszy" na liście nie zrezygnował ze swojej inwestycji i Staszica wylądowała na liście rezerwowej. Na szczęście, na pierwszym miejscu.

Starostwo wreszcie się doczekało i ogłosiło już przetarg na roboty. Nosi on nazwę: "Przebudowa drogi powiatowej nr 1297Z ul. Staszica w Szczecinku - II etap".

Ulica będzie remontowana od skrzyżowania z drogą krajową nr 20 do ul. Wilczkowskiej - na odcinku 660 metrów (remont odcinka ul. Staszica od ul. Wilczkowskiej do pętli autobusowej został sfinalizowany pod koniec listopada 2015 roku).

- Planujemy obniżyć podjazd do Świątek o 1,5 metra - ujawnił nasz rozmówca. - Po przebudowie ulica w tym miejscu będzie miała około 6 metrów szerokości. Zbudujemy też mur oporowy, by w należyty sposób zabezpieczyć strome skarpy, które powstaną po operacji "wybrania" terenu.

Firmy zamierzający wziąć udział w przetargu mają czas na złożenie ofert do 27 lipca. Roboty powinny ruszyć w sierpniu. Powiat założył, że sfinalizuje inwestycję do 30 listopada br. Jej ostateczna cena będzie znana po rozstrzygnięciu przetargu.

Inwestycję wsparło Miasto Szczecinek przekazując ze swojego budżetu kwotę 200 tys. zł.

Do remontu ul. Staszica, szczególnie w pobliżu skrzyżowania z drogą krajową nr 20, a co za tym idzie zniwelowania dość ostrego podjazdu w kierunku Świątek, powiat przymierzał się od dobrych kilku lat. Wydawało się, że projekt uda się zrealizować w minionym roku, w ramach ostatniego rozdania popularnych "schetynówek", czyli Narodowego Programu Przebudowy Dróg Lokalnych 2015. Niestety, inwestycja nie otrzymała wsparcia finansowego i powiat zmuszony był podzielić przebudowę ul. Staszica na dwa etapy oraz szukać pomocy finansowej z innych programów.

Projekt przystanku KM: Urząd Miasta Szczecinka