Już 35 podejrzeń odry w naszym województwie

  • Aktualności
Miasto z Wizją / 29.01.2019 / Komentarze
Tydzień temu podobnych przypadków odnotowano "zaledwie" 14

Zaledwie tydzień temu na naszych łamach informowaliśmy o 14 przypadkach podejrzeń zachorowań na odrę w województwie zachodniopomorskim. Okazuje się, że od tego czasu liczba ta znacznie zrosła. W poniedziałek (28 stycznia) Zachodniopomorski Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny poinformował, że na terenie naszego województwa odnotowano już 35 przypadków podejrzeń zachorowań na odrę – w Szczecinie, Świnoujściu oraz na terenie powiatu polickiego.

Główne ognisko choroby (22 przypadki) stwierdzono w szczecińskim szpitalu MSWiA. Kolejne 11 pojedynczych przypadków u osób dorosłych to podejrzenia zachorowań niezwiązane z powyższym ogniskiem. Państwowy Powiatowy Inspektor w Szczecinie prowadzi obecnie dochodzenie epidemiologiczne oraz ustalanie osób z kontaktu, które ma na celu ograniczenie rozprzestrzeniania się choroby.

To najwyższy od lat wskaźnik zachorowań na odrę. Dla porównania od 2015 do końca 2018 roku stwierdzono „zaledwie” 19 przypadków zachorowań na tę chorobę. Jak informuje Zachodniopomorski Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny najwięcej, bo aż 11 przypadków, odnotowano właśnie w 2015 r. Rok później zarejestrowano jeden przypadek, w 2017 r. – dwa przypadki, a w 2018 roku odnotowano 4 przypadki zachorowania na odrę.

- Jedynym źródłem zakażenia jest chory człowiek. Zakażenie szerzy się głównie drogą kropelkową oraz przez bezpośrednią styczność z wydzieliną jamy nosowo-gardłowej. Wirusy odry dostają się do organizmu przez usta lub nos oraz przez spojówki. Po namnożeniu w błonach śluzowych przedostają się do różnych organów, tj.: skóry, nerek, żołądka, jelit, wątroby – czytamy w komunikacie wystosowanym przez wojewódzką stację sanitarną. Okres wylęgania wynosi najczęściej od 10 do 12 dni.

- Osoba zakażona wirusem odry jest zakaźna dla otoczenia jeszcze przed wystąpieniem jakichkolwiek klinicznych objawów choroby (4 dni przed wystąpieniem wysypki i 4 dni po jej wystąpieniu), z największym nasileniem zakaźności w okresie 2-3 dni przed wystąpieniem wysypki odrowej, tj. w okresie występowania wstępnych niecharakterystycznych objawów: gorączki, nieżytu dróg oddechowych (nieżyt nosa i suchy kaszel) i zapalenia spojówek.

Tekst: Marzena Góra

Foto: 123 rf