Już nie tylko banknot - moneta 20 zł w srebrze

Miasto z Wizją / 16.06.2020 / Komentarze
Atrakcja dla kolekcjonerów - niewielki nakład, tylko 12 tys. sztuk

Dziś (wtorek 16.06) Narodowy Bank Polski wprowadza do obiegu srebrną monetę o nominale 20 zł z serii "Historia monety polskiej" – złotówka gdańska Augusta III.

Na awersie nowej monety pamiątkowej głównym elementem jest rewers złotówki gdańskiej z 1762 roku z herbem miasta. Obok występuje okrągła metryczka z wizerunkiem orła ustalonym dla godła Rzeczypospolitej Polskiej, napisem: RZECZPOSPOLITA POLSKA, rokiem emisji: 2020 oraz nominałem: 20 ZŁ. W tle widzimy wzór z płaszcza koronacyjnego Augusta III dobrze korelujący z ozdobami herbu Gdańska.

Na rewersie umieszczono awers tejże złotówki z portretem królewskim. Tłem zaś jest laserowy poddruk fragmentu planu Warszawy z 1762 roku. Został on częściowo przykryty legendą: ZŁOTÓWKA GDAŃSKA AUGUSTA III.

Nominał: 20 zł
Metal: AG 925/1000
Stempel: lustrzany
Średnica: 38,61 mm
Masa: 28,28 g
Brzeg (bok): gładki
Nakład: do 12 000 szt.
Na zlecenie NBP monety wyprodukowała Mennica Polska S.A.

Tekst (opracowanie): Sławomir Włodarczyk

Źródło: PAP