Klaster Meblowy - Co i jak ?

  • Aktualności
Miasto z Wizją / 24.09.2015 / Komentarze
Już po raz drugi przedstawiciele kilkudziesięciu firm z Polski i zagranicy przyjechali do Szczecinka. W jakim celu ?

Forum zorganizowane zostało w celu promowania szczecineckiego klastra meblowego. Zaproszeni goście przedstawiali szanse i perspektywy rozwojowe dla przedsiębiorstw decydujących się na przyłączenie do klastra meblowego. Postanowiliśmy sprawdzić co kryje się pod pojęciem klaster ? Z czym wiąże się współpraca w ramach klastra ? Jak funkcjonują firmy w ramach klastra ? Dlaczego klaster meblowy tworzony zostaje w Szczecinku ? Odpowiedź na te pytania pomogły nam znaleźć Pani Joanna Podgórna - Zastępca Dyrektora z Departamentu Rozwoju Przedsiębiorczości i Innowacyjności oraz Pani Barbara Rajkowska, Project Manager w firmie Kronospan. 

MzW : Czym jest klaster : 

Barbara Rajkowska : Klaster to geograficzne skupisko przedsiębiorstw. Przede wszystkim instytucje, otoczenie biznesu, uczelni działąjących i współpracujących ze sobą na rzecz rozwoju w pokrewnych branżach. Ideą klastra jest prężny rozwój na arenie polskiej i międzynarodowej. Po co ? Po to żeby być konkurencyjnym na świecie. 

MzW : Jakie korzyści wynikają z przynależności do klastra ? 

Joanna Podgórna : Członkowie klastra łączy wspólny rdzeń, czyli instytucja która zarządza tą współpracą między tymi instytucjami. Warto podkreślić, że członkowie klastra nie rezygnują ze swoich biznesów, realizacji swoich planów. Natomiast w klastrze ich działania mogą być skuteczniejsze. Mogą między innymi  wynegocjować wspólnie niższe stawki energii, taniej kupować określone produkty. Koordynator klastra reprezentuje wszystkie firmy i wybiera wspólne kanały dystrybucji. Występuje efekt synergii. Większy może więcej. Łatwiej jest realizować wspólnie wykreowane cele. 

MzW : W jaki sposób są połączone firmy należące do klastra ?

 Barbara Rajkowska : Między partnerami, którzy już są w klastrze jest tzw. umowa kooperacyjna. Czyli podpisana wzajemna umowa, która mówi jakie są nasze cele i nasza misja, wizja, jakie zadania chcemy realizować. Partnerzy, którzy nie są w klastrze mogą wstąpić do klastra podpisując deklarację przystąpienia do klastra i wtedy podpisując również umowę kooperacyjną.

MzW : Czy klaster może przestraszyć lokalnych przedsiębiorców ?

Barbara Rajkowska : Absolutnie nie, one wręcz powinny współpracować z klastrem, albo wręcz wstąpić do tego klastra. Firmy nie mają żadnego ryzyka, bo składki planowane są bardzo skromne. Firmy nie mają strat, mogą mieć tylko korzyści. Planuje się robić szkolenia, innowację, rozwój, to wszystko co pomoże nam się rozwijać. 

Joanna Podgórna : Nie znam przypadków, w których firmy bałyby się tej sytuacji, w której nie należą do klastra. Klaster nie zaburza lokalnych klimatów. Nie wszyscy muszą należeć do klastra. To są indywidualne decyzje do podjęcia. 

Miasto z Wizją : Skąd pomysł na Klaster Meblowy w Szczecinku ? 

Barbara Rajkowska : Dwa lata temu urodził się taki pomysł Burmistrza, Starosty, firmy Kronospan, Słupskiej Strefy Ekonomicznej, że branża drzewno-meblarska jest to branża, która się rozwija i tutaj prężnie działa. Jeżeli jest to branża rozwijająca się to warto, żeby ona rozwijała się jeszcze bardziej nie tylko w mieście, województwie, ale jeszcze szerzej. My stwierdziliśmy, że dlaczego tego nie zrobić, tutaj skoro jest potencjał. Potencjał to między innymi firma Kronospan, któa jest dużą i silną firmą. Dysponuje halami produkcyjnymi, w których można zainwestować. Współpracuje z bardzo wieloma firmami. Jeżeli chcemy się prężnie rozwijać i korzystać jeszcze ze środków unijnych to właśnie trzeba wykorzystać. Klaster to są nowe firmy, współpracujące, to są nowe miejsca pracy, to jest tańszy produkt. Taka jest generalnie idea, żebyśmy na tyle się rozwijali, że to będzie ta pozytywna konkurencja i bardzo duża promocja, praca, współpraca i wszystko to co przynosi zyski. 

MzW : Jaka jest wizja szczecineckiego klastra meblowego

Barbara Rajkowska : Wizja szczecineckiego klastra meblowego jest taka , że będzie to prężnie działający klaster, rozpoznawany na świecie, działający w branży drzewno-meblarskiej. Wizja jest szeroka, ale o to Nam chodzi, abyśmy byli rozpoznawani nie tylko w Szczecinku, województwie, ale i na świecie. 

MzW: Jaki powinien być pierwszy krok przedsiębiorcy, który chciałby dołączyć do klastra ?

Joanna Podgórna : Rozmowa z koordynatorem i pytanie. Co może mi dać udział w klastrze. Jakie korzyści będę miał. Ale warto powiedzieć, że będąc w klastrze nie powinno się ograniczać do tego, że płacę składkę i to wystarczy. Należy się angażować, spotykać, proponować. Współpracować przy obsłudze kontrahentów.