Komitet Monitorujący RPO na posiedzeniu w Szczecinku

Miasto z Wizją / 22.05.2018 / Komentarze
Burmistrz: Szczecinek w latach 2004-2018 zaabsorbował z różnych programów unijnych 165 mln zł. Zrobiliśmy z tego wiele przeróżnych inwestycji za ponad 240 mln zł

Dziś (wtorek 22.05) w Szczecinku rozpoczęło się XV posiedzenie Komitetu Monitorującego Regionalny Program Operacyjny Województwa Zachodniopomorskiego na lata 2014-2020.

W porządku posiedzenia zaplanowano m.in. prezentacje dot. wdrożenia kompleksowych programów zdrowotnych, programów wczesnego wykrywania wad rozwojowych, rozwoju publicznej infrastruktury badawczej, inwestycji przedsiębiorstw wspierających rozwój, tworzenia nowych miejsc pracy na obszarze Specjalnej Strefy Włączenia, a także prezentacje ośrodków popularyzujących naukę i Wieloletniej Ramy Finansowej RPO po roku 2020.

W posiedzeniu wzięli udział m.in. przedstawiciele Instytucji Zarządzającej RPO oraz samorządowcy. Gości przywitał burmistrz Jerzy Hardie-Douglas.

- To dla mnie zaszczyt, że odwiedziliście państwo Szczecinek. Jest mi niezmiernie miło, bo nie na co dzień zdarza się nam gościć przedstawicieli Komitetu Monitorującego RPO - mówił m.in. burmistrz.

- Szczecinek jest szczególnym miastem, jednym z najpiękniejszych na Pomorzu Zachodnim, według mnie - najładniejszym. Pragnę byście znaleźli trochę wolnego czasu i zobaczyli nasz Szczecinek.

- Szczecinek w latach 2004-2018 zaabsorbował z różnych programów unijnych 165 mln zł. Zrobiliśmy z tego wiele przeróżnych inwestycji za ponad 240 mln zł. I to, że Szczecinek jest dzisiaj tak pięknym, nowoczesnym miastem, z którego mieszkańcy są dumni, to nigdy by się to nie zdarzyło bez tak dużej absorpcji środków unijnych.

Burmistrz zaprosił uczestników posiedzenia na wycieczkę po Szczecinku. Również podróż "Księżną Jadwigą" po Trzesiecku.

- Pragnę państwu pokazać różne rzeczy, z których jesteśmy dumni. W swoich dokonaniach mamy rozwiązania na skalę ogólnopolską, choćby budowę systemu półpodziemnych zbiorników na odpady komunalne - kontynuował Jerzy Hardie-Douglas.

- Mamy też system wypożyczalni rowerów miejskich. W tej kwestii jesteśmy przed Szczecinem czy Gdańskiem. Niewielu wie, że w Szczecinku dofinansowuje się in vitro. Duże media są zainteresowane większymi miastami, stąd brak informacji. Ale my idziemy własną drogą i jesteśmy z tego dumni. Przede wszystkim jednak jesteśmy dumni, jak przez ostatnie lata zmieniliśmy nasz Szczecinek. To piękne miasto z czterema jeziorami. Ale nie tylko na odpoczynek i turystykę stawiamy. Rozwijamy też przemysł. Jesteśmy największym ośrodkiem przemysłowym na Pomorzu Środkowym. Mamy dużo sporych zakładów pracy.  Oczywiście, ma to dobre, ale też również złe strony związane z uciążliwościami przemysłowymi. Staramy się jednak to wszystko pogodzić z turystyką, przede wszystkim z turystyką sportową.