Kronospan oficjalnie otworzył nowe przedszkole

Miasto z Wizją / 07.06.2018 / Komentarze

W czwartek, 7 czerwca w Przedszkolu „Miś” przy ul. Grudziądzkiej miało miejsce uroczyste otwarcie nowo powstałego oddziału przedszkolnego, które powstało z inicjatywy firmy Kronospan. Inwestycja ta pozwoliła na wypełnienie luki i uzupełnienie deficytu miejsc dla dzieci w szczecineckich przedszkolach. Łącznie powstało tu 75 miejsc dla dzieci, które uczęszczają na zajęcia odbywające się w trzech specjalistycznych salach wyposażonych w nowoczesny edukacyjny sprzęt. Placówka ta jednocześnie pełni  funkcję przedszkola integracyjnego, w którym edukować się mogą także dzieci niepełnosprawne.

W uroczystości udział wzięli m.in. członkowie zarządu i pracownicy firmy Kronospan, wiceburmistrz Daniel Rak, starosta Krzysztof Lis oraz wicestarosta marek Kotschy, pracownicy i pedagodzy nowo otwartej placówki, a także rodzice i podopieczni placówki.

- Czegoś takiego, jak otwarcie przedszkola, jeszcze w Kronospanie nie było – zwróciła się o zebranych gości Joanna Jodłowska, członek zarządu firmy Kronospan Szczecinek. - Jestem mamą trójki dzieci i bardzo dobrze wiem, co znaczy dla mam dbałość o edukację i o możliwość posłania dziecka do dobrego przedszkola. A w tym wieku najważniejszą instytucją jest właśnie przedszkole. Zaczęło się od tego, że pani Kasia Rempel przyszła i powiedziała, że ma problem, ponieważ musi wybrać albo dalszą pracę albo zostanie z dzieckiem w domu, bo nie ma miejsca w przedszkolach.  I jak to w Kronospanie bywa, od pomysłu do realizacji jest stosunkowo krótka droga.

Jak zaznaczyła, przedszkole ma być nie tylko formą pomocy pracownikom firmy, ale także pozostałym mieszkańcom, których pociechy również uczęszczają do nowej placówki. Podczas uroczystości głos zabrała także dyrektor przedszkola Bożena Kawczyńska: -  Były różne koncepcje, było tysiące pomysłów, ale był jeden cel. Cel można zrealizować tylko wtedy, kiedy jest się zdeterminowanym. Taką sobą była pani dyrektor Joanna Jodłowska. To dzięki jej determinacji dzisiaj tutaj stoimy. Było wielu ludzi dobrej woli, którzy pomogli i wszystkim serdecznie za to dziękuję. To przedszkole powstało w tak szybkim tempie, że jest to nie do opisania.

– Nie ukrywam, że otwarcie tego przedszkola, to podwójna radość – zwrócił się do gości wiceburmistrz Daniel Rak. - Po pierwsze została wykonana bardzo fajna inwestycja, a po drugie wypełniła ona pewien deficyt 60 miejsc dla dzieci w przedszkolach. My, jako miasto, oczywiście czujemy się zobowiązani do wypłacania subwencji i tak też robimy. Natomiast ilość placówek była ograniczona i tych miejsc brakowało. Firma Kronospan nie tylko otworzyła przedszkole, ale także zaangażowała się w rozwój szkół ponadpodstawowych, mamy też dzięki niej w Szczecinku uczelnię. Wiemy też, że zarząd ma kolejne ambitne plany odnośnie oferty mieszkaniowej. Chciałbym pogratulować tych bardzo odważnych, trafnych decyzji i tego, w jakim prospołecznym kierunku firma się rozwija.

– Wszystko, co dotyczy dzieci, jest mi ogromnie bliskie i w jakiś sposób czuję się samorządowcem, który w tym przedsięwzięciu pomógł. Udostępniliśmy nieopłatnie pomieszczenia w schronisku przy ul. Artyleryjskiej, aby dzieci od 1 wrześnie już mogły chodzić do tamtego przedszkola. To wszystko nie byłoby możliwe, gdyby nie serce, dusza i zaangażowanie pani dyrektor Bożeny Kawczyńskiej. To przedszkole integracyjne jest takim szczególnym miejscem – zauważył z kolei starosta Krzysztof Lis.

Podczas oficjalnego otwarcia mogliśmy dowiedzieć się także nieco więcej o historii przedszkola „Miś” od jego pierwszego dyrektora – obecnej na uroczystości pani Marianny Radzymińskiej. Poznaliśmy również poszczególne etapy realizacji inwestycji. Te przybliżył gościom kierownik sprzedaży firmy Kronospan Szczecinek Andrzej Bernaś.

Po oficjalnych przemówieniach biskup Paweł Cieślik poświęcił placówkę, życząc jednocześnie jej podopiecznym i pracownikom mile spędzanego czasu w przedszkolnych murach. Następnie goście mieli okazję zwiedzić budynek oraz sale edukacyjne.

Tekst, foto: Marzena Góra