Łowią w przerębli
- Aktualności
Jeziora w okolicy Szczecinka pokryły się lodem. Na nim pojawili się miłośnicy "moczenia kija" w przerębli. Podlodowe uprawianie wędkarstwa jest w Szczecinku bardzo popularne. Niestety, wiąże się też z ryzykiem.
- Uczulam kolegów wędkarzy, pokrywa lodowa na akwenach, mimo siarczystych mrozów, nie wszędzie jest bezpieczna - podkreśla w rozmowie z "Miastem z Wizją" Andrzej Pilzek, prezes Koła PZW Jesiotr”. - Na wodach administrowanych przez Polski Związek Wędkarski, członek związku za połowy z lodu nie wnosi dodatkowej opłaty. Wystarczy, że ma opłaconą składkę członkowską na 2016 rok. „Jesiotr” udostępnia wędkarzom do lodowych połowów wszystkie jeziora, na których prowadzi gospodarkę rybacką (wolno łowić przez całą dobę). W okolicy Szczecinka są to: Trzesiecko, Wilczkowo, Radacz Duży i Mały, Juchowo, Lipnica, Kiełpino i Ciemino.
Przedsiębiorstwo Rybackie w Szczecinku również zadbało o wędkarzy i udostępniło do połowów spod lodu swoje jeziora, m.in.: Białe, Bielsko, Cieszęcino, Dołgie, Jamen, Drzonowskie, Jeziorki, Kniewo, Kopiel, Kociołek, Polne, Przełęg, Rybno, Trzebiechowo i Wielatowo. Koszt połowów (cały okres sezonu zimowego) to 35 zł za jedno jezioro lub 50 zł za trzy jeziora - według uznania wędkarza.
Warunki podlodowych połowów są określone w Regulaminie Sportowego Połowu Ryb. Na lodzie można używać wyłącznie jednej wędki. Zabrania się stosować martwej i żywej ryby, jako przynęty. Łowiąc ryby spod lodu należy wykonać otwory o średnicy nie większej niż 20 cm, a między otworami zachować odległość nie mniejszą niż l m. Z kolei wędkujący na lodzie powinni zachowywać pomiędzy sobą odległość nie mniejszą niż 10 m. Ryby złowione spod lodu, przeznaczone do zabrania, należy uśmiercić bezpośrednio po złowieniu.
Tekst i foto: Sławomir Włodarczyk
Czytaj również: