Miasto chce przejąć dworzec kolejowy. Burmistrz wystosował pismo

  • Aktualności
Miasto z Wizją / 26.10.2016 / Komentarze
Jerzy Hardie-Douglas do PKP: Po przekazaniu Szczecinkowi nieruchomości, budynek dworca zostanie wyremontowany, zagospodarowany i z całą pewnością będzie wizytówką miasta

Jedna (do niedawna) z najładniejszych budowli Szczecinka - dworzec PKP stoi i niszczeje. Żal patrzeć jak nasz szacowny, ponad 100-letni zabytek (wpisany do rejestru w 2014 r.) niemal z dnia na dzień popada w ruinę.

Miasto od kilku ładnych lat czyni starania by przejąć obiekt od kolei. Tym bardziej, że Spółka PKP S.A. nie za bardzo wie, co począć z naszym dworcem - remontować, zostawić sobie czy też oddać miastu. Gdy wydawało się, że konsensus jest blisko i starania burmistrza Jerzego Hardie-Douglasa zakończą się powodzeniem, doszło do zmiany rządu. Po zeszłorocznych wyborach - jeszcze raz. Rozmowy trzeba było zacząć od nowa.

Jak na razie nie przyniosły one żadnego rezultatu. Nie ma się, zatem co dziwić, że burmistrz Jerzy Hardie-Douglas zwrócił się do spółki PKP S.A z pisemnym wnioskiem o bezpłatne przekazanie miastu nieruchomości zabudowanej dworcem.

W piśmie czytamy m.in.:

"Działając na rzecz Miasta Szczecinek wnoszę o nieodpłatne przekazanie Miastu Szczecinek w trybie ustawy o komercjalizacji, restrukturyzacji i prywatyzacji przedsiębiorstwa państwowego "Polskie Koleje Państwowe" nieruchomości zabudowanej budynkiem dworca kolejowego, położonej w Szczecinku oznaczonej nr działki 14/41 w obr.19.

Budynek dworca ulega szybkiej dekapitalizacji i wymaga pilnego remontu, a ponadto w aktualnym stanie nie przynosi chluby miastu i jego mieszkańcom. Jestem bardzo zaniepokojony jego złym stanem tym bardziej, że został on wpisany decyzją nr 701/2014 Zachodniopomorskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Szczecinie do rejestru zabytków pod nr A-1237 i zgodnie z przepisami ustawy o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami powinien być odpowiednio zabezpieczony i utrzymywany.

Po przekazaniu Miastu Szczecinek przedmiotowej nieruchomości, budynek dworca zostanie wyremontowany, należycie zagospodarowany na potrzeby społeczności lokalnej i z całą pewnością będzie wizytówką miasta.

Jednocześnie zapewniam, że bardzo mi zależy, aby budynek dworca spełniał również dotychczasową funkcję związaną z obsługą podróżnych, dlatego odpowiednia na ten cel powierzchnia zostanie zabezpieczona".

- Mam nadzieję, że to pismo pomoże kolejowej spółce w podjęciu jedynej, moim zdaniem, logicznej decyzji, czyli przekazaniu miastu tego zabytkowego obiektu - mówi "Miastu z Wizją" burmistrz Jerzy Hardie-Douglas.  
Teraz pozostaje tylko czekać i mieć nadzieję, że operacja "na tak" odbędzie się sprawnie. Inaczej za kilka lat… nie będzie już, czego remontować. Chyba, że Szczecinek w miarę szybko stanie się właścicielem pięknego przed laty obiektu.  

O rewitalizacji szczecineckiego dworca przy wsparciu funduszy unijnych PKP myślało już w 2008 roku. Wówczas budowla miała szansę stać się centrum kultury, rozrywki i handlu. Wszystko w ramach projektu: „REVITA INTERREG CADSES – rozwój małych i średnich stacji kolejowych w celu stworzenia wielofunkcyjnych lokalnych centrów usługowych”. Niestety, chętnych do realizacji projektu nie było i ambitny plan spalił na panewce.

Tekst i foto: Sławomir Włodarczyk

Foto galeria: Stan dworca PKP lipiec-sierpień 2016