Miasto oddało dworzec firmie z Obornik

• Tv
Miasto z Wizją / 08.07.2023 / Komentarze
Remont za ponad 22,5 mln zł. Finał robót na koniec 2025 roku

W piątek (7.07) Miasto przekazało dworzec kolejowy wykonawcy inwestycji renowacji naszego zabytku przy torach - firmie ADEXBUD PMB z Obornik. Spotkanie z przedstawicielami lokalnych mediów miało miejsce przy ul. Dworcowej - w obecności burmistrza Daniela Raka i kierownika budowy inż. Włodzimierza Szurkowskiego.

Jak poinformował nasz gość, planowany czas wykonania inwestycji to 30 miesięcy. Koszt gruntownego remontu dworca zamknie się szacunkową kwotą ponad 22,5 mln zł.

- W poniedziałek 10 lipca zajmiemy obiekt i rozpoczniemy prowadzenie prac porządkowych. Prace budowlane powinny ruszyć we wrześniu - powiedział W. Szurkowski.

**********

Nazwa inwestycji: Rewitalizacja zabytkowego budynku dworca kolejowego przy ulicy Dworcowej w Szczecinku.

Opis inwestycji:

Przebudowa i adaptacja, znajdującego się w złym stanie technicznym budynku dworca na cele działalności społeczno - kulturalnej, przy zachowaniu dotychczasowej funkcji dworca.

Budynek wpisany do rejestru zabytków pod numerem 1237;

Parametry obiektu:

- powierzchnia użytkowa SAPiK - 1439,69 m2, powierzchnia użytkowa PKP - 205,31 m2;

- razem powierzchnia użytkowa - 1645,00 m2;

- powierzchnia zabudowy - 862,15 m2;

- kubatura - 10.776 m3;

Zakres robót budowlanych:

remont elewacji, remont i wymiana elementów zewnętrznych, schody granitowe, kraty, balustrady, wzmocnienie fundamentów, pogłębienie piwnic, izolacje przeciwwodne w tym iniekcja krystaliczna ścian, docieplenie ścian zewnętrznych od strony wnętrza, przebudowa wnętrz z aranżacją nowych funkcji, wymiana, renowacja zabytkowej stolarki okiennej i drzwiowej, renowacja oryginalnych fryzów w holu dworca i w sali baletowej, wzmocnienie konstrukcji drewnianych stropów, wykonanie nowych stropów w skrzydle północno-wschodnim, montaż dwóch dźwigów osobowych, odrestaurowanie klatek schodowych, wymiana i budowa nowych, nowoczesnych instalacji (wod-kan, ciepłej wody użytkowej, ogrzewczych, gazowych, wentylacji i wentylacji mechanicznej, elektrycznych, teletechnicznych, słaboprądowych, odgromowych), przystosowanie obiektu do potrzeb osób niepełnosprawnych.

Wizualizacja dworca - wygląd po remoncie: