Miasto przyspiesza budowę pomostu przy zamku

Miasto z Wizją / 04.02.2017 / Komentarze
Inauguracja wodnej budowli na otwarcie sezonu letniego 2018

Rozpoczęliśmy realizację inwestycji budowy dwukondygnacyjnego pomostu na jeziorze Trzesiecko przy Zamku Książąt Pomorskich. Przetarg jest już ogłoszony, czekamy na oferty, mam nadzieję, że chętnych do budowy tego pięknego obiektu nie zabraknie - mówi "Miastu z Wizją" wiceburmistrz Daniel Rak.

- Procedura przetargowa została tak skonstruowana, że wykonawcy mogą zdobyć dodatkowe punkty (20 proc - dop. red.) za skrócenie terminu budowy pomostu. Chcemy, by inwestycja została w pełni zwieńczona najpóźniej do 30 czerwca 2018 roku, czyli na otwarcie sezonu letniego. Jestem przekonamy, że takie działanie spotka się z aprobatą mieszkańców Szczecinka.

Jak powiedział nam Daniel Rak, z tego tytułu miasto zamierza zmienić plan finansowania inwestycji.

- W tegorocznym budżecie miasta jest zapisanych na nią 700 tys. zł, reszta na rok przyszły. Chcemy w tym roku wydać na budowę pomostu 1,7 mln zł, resztę w 2018 roku. Mamy zabezpieczone środki. Jednak na takie działanie zielone światło musi dać nam Rada Miasta. Na najbliższej sesji radni będą na ten temat dyskutować i zdecydują o poprawkach do tegorocznego budżetu.

Jak podkreślił nasz rozmówca, miasto planuje, by jeszcze w tym roku wykonać przy budowie pomostu praktycznie wszystkie roboty konstrukcyjne.

- W dno jeziora zostanie wbitych 60 stalowych rur wypełnionych betonem. Na nich stanie konstrukcja dwupoziomowego pomostu - mówi D. Rak. - Z kolei w 2018 roku wykonawca zajmie się porządkowanie terenu wokół pomostu, montażem elementów małej architektury i wszelkimi innymi drobniejszym sprawami związanymi z realizacją inwestycji.

- Liczymy, że budowa pomostu będzie nas kosztować około 2 mln zł. Aplikujemy też o wsparcie finansowe z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego na lata 2014-2020. Mam nadzieję, że otrzymamy takie środki. W jakiej wysokości, jeszcze nie wiadomo, ale powinno to być w granicach 50 procent kosztów inwestycji.

Przypomnijmy: Zadanie inwestycyjne nosi tytuł: "Rozwój szczecineckiego produktu turystycznego poprzez budowę wielofunkcyjnego pomostu stałego na jeziorze Trzesiecko”.

Przyszli wykonawcy mają czas na składanie ofert do 24 lutego br. Roboty budowlane powinny ruszyć na przełomie marca i kwietnia. Inwestycja przewiduje budowę pomostu stałego rekreacyjnego z punktem cumowniczym dla jednostek pływających wraz z zagospodarowaniem przyległego terenu.

Pomost w większości wykonany zostanie w konstrukcji żelbetowej, jedynie pojedyncze elementy będą w konstrukcji drewnianej i stalowej. Cała konstrukcja pomostu posadowiona zostanie na palach z rury stalowej. Wejścia na projektowany pomost i taras widokowy zlokalizowane będą od strony północnej.

Z kolei w południowo - wschodniej części pomostu usytuowany zostanie pomost cumowniczy dla kajaków. Na taras widokowy o długości prawie 31 m, szerokości 5,20 m i pow. ponad 141 m2 będzie można dostać się poprzez schody ażurowe oraz rampą. Całkowita długość pomostu wyniesie blisko 100 metrów (dokładnie: 99,47 m). Z kolei szerokość - 3,2 i 5,2 m.

W sąsiedztwie pomostu zostaną usytuowane obiekty małej architektury, m.in. ławki, leżanki parkowe, stojaki rowerowe. Będzie też tablica informująca o godzinach kursowania statków szczecineckiej białej floty.

Na pomoście usytuowane zostaną stoliki i krzesła „Kawiarni na wodzie” (9 kompletów stolików wraz z 4 krzesłami), która będzie uzupełnieniem istniejącego tarasu zewnętrznego przy kawiarni letniej Centrum Konferencyjnego ZAMEK. Konstrukcja zostanie świetlona.

Projektant przewidział również, że w sąsiedztwie pomostu przeprowadzone zostaną nowe nasadzenia zieleni.

Wykonawca inwestycji zdemontuje też pływający pomost na przedłużeniu ulicy Witolda Pileckiego i w dwóch częściach zakotwiczy go w Trzesiece i przy plaży (ul. Różana) na Świątkach.

Istniejący taras zewnętrzny Centrum Konferencyjnego ZAMEK, place utwardzone, szachownica plenerowa z ławkami, siłownia plenerowa z urządzeniami do ćwiczeń, plaża piaszczysta, wiata śmietnikowa i słupy oświetleniowe pozostaną bez zmian. Jednak w ramach prowadzonej inwestycji planuje się przesunięcie 2 slupów oświetleniowych i jednego urządzenia siłowni zewnętrznej. Istniejące boisko do piłki siatkowej zostanie zlikwidowane.

Tekst: Sławomir Włodarczyk

Wizualizacja/projekty: Urząd Miasta Szczecinek