Miasto udzieli szpitalowi milionowej pożyczki

Miasto z Wizją / 10.07.2017 / Komentarze
Środki te zostaną przeznaczone na upłynnienie bieżącej działalności spółki

Podczas dzisiejszej (poniedziałek, 10 lipca) sesji Rady Miasta radni zadecydowali o udzieleniu szczecineckiemu szpitalowi dość pokaźnej pożyczki w wysokości 1 mln złotych. Środki te maja zostać przeznaczone na upłynnienie bieżącej działalności spółki w ramach prowadzonego procesu inwestycyjnego przygotowującego spółkę do uchwalonej ustawy z dnia 23 marca 2017 roku o zmianie ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych – tzw. sieci szpitali oraz rozporządzeń około ustawowych.

Zanim jednak radni przystąpili do głosowania, mogli wysłuchać dość obszernej prezentacji przygotowanej przez Radosława Niemca, prezesa Szpitala w Szczecinku o planach dotyczących spożytkowania środków, obecnej sytuacji finansowej placówki oraz o kierunkach jej rozwoju. Rozmawiano także o dotychczasowych inwestycjach, które znacznie poprawiły zarówno komfort pacjentów, jak i wprowadziły usprawnienia pomocne w pracy personelu medycznego. Jednak lista wydatków jest równie długa.

- SOR prawie dwukrotnie zwiększył swoją powierzchnię oraz otrzymał wydzieloną izbę. To jest rzadkość, żeby szpital, który miał SOR, miał również wydzieloną taką izbę przyjęć pacjenta planowego. Oddział pediatryczny również ponad dwukrotnie zwiększył swoją powierzchnię – mówi Radosław Niemiec. - Jednak prawie 900 tys. zł w zobowiązaniach szpitala rocznie to sama energia elektryczna. Trzeba sobie uświadomić, jakie ilości mediów szpital musi zużywać po to, żeby móc funkcjonować. Ilości leków,  napraw sprzętów, również inwestycji sprzętowych. Również same inwestycje nie są zakończone. W ministerstwie Zdrowia staramy się o kolejne dofinansowanie SOR-u na prawie 1 mln zł w sprzęt przenośny RTG, life-packi czy pracownię USG. Tu również nasza placówka została oceniona pozytywnie przez komisję.

Po prezentacji i krótkiej wymianie zdań radni przystąpili do głosowania, a tym samym do podjęcia decyzji o udzieleniu szpitalowi pożyczki. Za podjęciem uchwały głosowało 14 radnych, a jedna osoba wstrzymała się od głosu.

Tekst: Marzena Góra
Foto: Sławomir Włodarczyk