Miasto z szansą na kolejnych 10 autobusów elektrycznych

Miasto z Wizją / 08.01.2019 / Komentarze
Komunikacja Miejska będzie ubiegać się o 85-procentowe dofinansowanie na ich zakup

19 grudnia szczecinecka Komunikacja Miejska oficjalnie wdrożyła do eksploatacji dziesięć nowych Ursusów. Od tego też dnia mieszkańcy Szczecinka mogą poruszać się po mieście nowym elektrycznymi autobusami. Na ich zakup przewoźnik otrzymał pokaźne dofinansowanie z Regionalnego Programu Operacyjnego, które wynosiło aż 85 procent wartości całej inwestycji. Teraz Komunikacja Miejska ma szansę na otrzymanie kolejnego, równie wysokiego dofinansowania na zakup kolejnych dziesięciu pojazdów. Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju ogłosiło konkurs, w którym w ramach „Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko” do podziału jest 330 mln złotych właśnie m.in. na zakup przez miejskich przewoźników elektrycznych autobusów.

- Szykujemy się do konkursu organizowanego przez POIiŚ, na który jest przewidziane 330 mln złotych w skali całego kraju, czyli to nie są duże pieniądze. Program jest bardzo skomplikowany, a na zgłoszenie jest mało czasu, czyli jest bardzo trudny. Niemniej jednak próbujemy w nim startować i mamy nadzieję, że zostaniemy do niego zakwalifikowani – mówi nam Tomasz Merk, prezes Komunikacji Miejskiej. - Musimy przejść przez odpowiednie „sito” i zobaczymy, czy jesteśmy w stanie się zakwalifikować.

- Będziemy startować ponownie o dofinansowanie do zakupu 10 autobusów elektrycznych. Jeżeli będzie taka możliwość, to chcielibyśmy, aby również były to autobusy 12-metrowe. Jednak w tym konkursie warunki są nieco inne, ponieważ jest ściśle określone, gdzie i na jakich liniach miałyby one jeździć ze względu na sposób obliczenia tego jak komunikacja publiczna oddziałuje na mieszkańców. Dlatego też te autobusy muszą być przypisane do poszczególnych linii.

- Nie ma jeszcze do końca konkretnego regulaminu, natomiast zostały podane już wytyczne. Szacowanie wszystkich punktów jest dosyć skomplikowane i program jest „ciężki”, ale próbujemy i liczymy, że uda się do niego zakwalifikować. Od poprzedniego różni się on tym, że możemy również zainwestować w infrastrukturę 10 proc. wartości taboru. Z tych środków chcielibyśmy doposażyć warsztat i zakupić kolejne ładowarki autobusowe – dodaje Tomasz Merk.

Jak przyznaje nasz rozmówca, jedną z trudności jest m.in., krótki termin na składanie wniosków. Ten bowiem wyznaczono do końca stycznia, a zatem na jego przygotowanie przewoźnik ma jeszcze zaledwie trzy tygodnie. O tym, czy Szczecinek otrzyma dofinansowanie na poziomie 85 proc. na zakup kolejnych elektrycznych autobusów dowiemy się dopiero na przełomie marca i kwietnia.

Tekst, foto: Marzena Góra