Mieszkańcy proszą o więcej stacji rowerowych

Miasto z Wizją / 28.08.2018 / Komentarze
Burmistrz Daniel Rak: Do naszej dyspozycji są 22 stacje, w których zadokowanych jest 150 rowerów. Czy będzie ich więcej? Zobaczymy

Szczecinecka wypożyczalnia rowerów miejskich to niekwestionowany hit tego lata. Możliwość wypożyczenia przez mieszkańców i przyjezdnych gości jednośladu i poruszania się nim po mieście za darmo lub za symboliczną opłatą wyjątkowo przypadła do gustu wielu osobom. Pojawiły się już głosy apelujące o rozbudowę wypożyczalni i umieszczenie dodatkowych stacji  w kolejnych punktach miasta. Niewykluczone, że tak się właśnie stanie.

- Przyznam szczerze, że jestem pozytywnie zaskoczony jeżeli chodzi o zainteresowanie wypożyczalniami. To jest przebój lata – mówi nam wiceburmistrz Daniel Rak. – Obecnie aktywnych kont jest 1859, czyli tyle osób, które uruchomiły sobie aplikacje i mogą w każdej chwili wypożyczyć rower. Jeżeli natomiast chodzi o wypożyczenia, czyli ilość wypięć rowerów ze stacji, to było ich do tej pory  18 046. Rekord to 486 wypożyczeń w ciągu jednego dnia. Dla przykładu we wtorek, 21 sierpnia rowery wypożyczono 409 razy. Pokazuje to, że mieszkańcom naprawdę się to spodobało.

- Do dyspozycji użytkowników są 22 stacje na terenie miasta, w których zadokowanych jest 150 rowerów. Już pojawiają się pytania, kiedy będą następne stacje. Uważam, że trzeba naprawdę do tego tematu podejść i jeżeli jest taka wola, to trzeba to realizować. Pojawiają się też pytania o to, dlaczego zostały wybrane takie, a nie inne lokalizacje. Na tę inwestycję otrzymaliśmy dofinansowanie i żeby móc ją uruchomić, musiała wpisywać się w pewną koncepcję. Projekt zakładał ścisłe powiązanie wypożyczalni z autobusami elektrycznymi oraz zmodernizowanymi przystankami. Tym samym osoby, które miałyby zostawić samochody pod domem i przesiąść się do autobusów, po dojechaniu  do jakiegoś przystanku mogłyby się przesiąść na rower miejski i nim dojechać o celu. Stąd też takie lokalizacje.

- Jednak życie pewne rzeczy weryfikuje i cały czas docierają do nas sygnały o potrzebie nowych lokalizacji takich przystanków rowerowych chociażby z os. Zachód. Trzeba się zastanowić nad tym i jak najszybciej uzupełnić te deficyty, jeśli będzie to możliwe. Jesteśmy dzisiaj dwa miesiące po uruchomieniu tej inwestycji i widzimy, że naprawdę mieszkańcy Szczecinka powiedzieli „tak” dla rowerów i chcą z tego korzystać. Teraz tylko trzeba będzie zabezpieczyć środki w budżecie i ten bardzo fajny pomysł dalej rozwijać – dodaje nasz rozmówca.

Tekst: Marzena Góra

Foto: Sławomir Włodarczyk