Mieszkańcy Szczecinka uczcili pamięć Pawła Adamowicza

Miasto z Wizją / 15.01.2019 / Komentarze
Spotkanie było jednocześnie protestem przeciwko przemocy i nienawiści. Podobne inicjatywy odbyły się dziś w całym kraju

Dziś (14 stycznia), mieszkańcy Szczecinka spotkali się przed kinem Wolność, aby wspólnie w ciszy uczcić pamięć zamordowanego prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza. Wieczorne spotkanie było jednocześnie protestem przeciwko przemocy i nienawiści. Podobne inicjatywy odbyły się dziś w całym kraju, w miejscach, w których dzień wcześniej odbywało się światełko do nieba Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

To właśnie na chwilę przed puszczeniem symbolicznego „światełka” podczas XXVII finału WOŚP wczoraj (13.01) w Gdańsku Pawła Adamowicza zaatakował mężczyzna, który wbiegł na scenę tuż przed światełkiem do nieba i kilka razy ugodził prezydenta nożem. Prezydent Adamowicz trafił do szpitala, gdzie przeszedł trwającą pięć godzin operację. Niestety obrażenia okazały się zbyt rozległe.  Dziś wczesnym popołudniem poinformowano, że prezydent Gdańska zmarł.

Mieszkańcy Szczecinka tłumnie spotkali się pod kinem, gdzie uczcili jego pamięć kilkunastoma minutami ciszy, a także zapalili znicze i symboliczne zimne ognie. Wszyscy w milczeniu, nie kryjąc smutku i niekiedy również łez wywołanym niemocą, wysłuchali w milczeniu utworu Czesława Niemena „Dziwny jest ten świat”.

W spotkaniu wzięli udział mieszkańcy Szczecinka, a także samorządowcy z różnych opcji politycznych, miejscy i powiatowi radni, szefowie spółek miejskich oraz przedstawiciele służb mundurowych. Tego wieczoru nikt nie wygłaszał przemówień.

Tekst, zdjęcia: Marzena Góra