Na nowy stadion musimy jeszcze poczekać

  • Aktualności
Miasto z Wizją / 21.11.2017 / Komentarze
Zakończenie inwestycji przesunięto o pół roku. Finał prac w połowie maja

W pierwszej połowie minionego roku rozpoczęły się prace przy budowie stadionu lekkoatletycznego, który powstaje na terenie przy ZS nr 6 im. Stanisława Staszica w Świątkach. Jak wcześniej zakładano,  inwestycja powinna zostać zakończona w połowie listopada tego roku. Wiadomo już jednak, że termin ten znacznie się przesunie.

- Zarząd Powiatu  Szczecineckiego wyraził zgodę na przesunięcie terminu zakończenia prac związanych z budową stadionu lekkoatletycznego przy ZS Nr 6 w Szczecinku. Taki wniosek jakiś czas temu przedłożył inwestorowi główny wykonawca, firma TAMEX z Warszawy – informuje Piotr Rozmus, rzecznik prasowy Starostwa Powiatowego. - Złożyło się na to co najmniej kila czynników, od „problemów” z podwykonawcami począwszy, na niesprzyjającej aurze skończywszy. Ta ostatnia pokrzyżowała plany wykonawcy. Duża wilgotność i częste opady uniemożliwiły pełną  instalację bieżni syntetycznej Mondo. Na jednym z ostatnich posiedzeń Zarządu Powiatu Szczecineckiego ustalono, że ostatecznie prace znajdą swój finał 15 maja 2018 roku.

- Ma to również swoje plusy – dodaje starosta Krzysztof Lis. – I tak pierwsze, wielkie wydarzenie na tym obiekcie planowaliśmy zorganizować późną wiosną. Do tego czasu, wszelkie koszty z utrzymaniem obiektu poniesie wykonawca. Przesunięcie terminu umożliwi również wykonanie kilku dodatkowych prac, które w konsekwencji obniżą koszt całej  inwestycji o 65 tys, zł netto. Mam tu na myśli zmianę nagłośnienia stadionu, zmianę systemu zabezpieczenia zbiorników do podlewania murawy, dodatkowe wyposażenie PPOŻ, czy poszerzenie zakresu ogrodzenia okalającego obiekt.

Przypomnijmy. Pierwszy etap prac objął rozbiórkę obiektów kolidujących z projektem m.in. znajdującego się przy ul. Staszica boiska, wiaty, kamiennych murków i budynku gospodarczego. Inwestycja, która posadowiona jest na czterech działkach, docelowo ma spełniać wszelkie standardy pozwalające na uzyskanie certyfikatu IAAF oraz świadectwa PZLA.

W skład obiektu sportowego wejdzie m.in. 8-torowa bieżnia prosta do biegu na 100 m i 110 m przez płotki, 6-torowa bieżnia okólna o długości 400 m, rów z wodą do biegu z przeszkodami oraz teren rozgrzewkowy. Znajdą się tu również po dwie skocznie do skoku w dal i wzwyż, a także 2 skocznie do skoku o tyczce. Projekt przewiduje też rzutnię do rzutu dyskiem i młotem, rzutnię do rzutu oszczepem i dwie rzutnie do pchnięcia kulą.

Trzeba przyznać, że stadion będzie „zajmował” sporo miejsca. Płyta główna o powierzchni ok. 7700 m2, z wytyczonym boiskiem do gry w piłkę, pokryta zostanie nawierzchnią z trawy naturalnej, wzmocnionej trawą syntetyczną. Z kolei sportowym wyczynom będziemy mogli się przyglądać z trybun mogących pomieścić jednorazowo 600 widzów. Całość oświetlą ledowe lampy o mocy 26W. Na „wyposażeniu” obiektu będzie także nagłośnienie, monitoring i instalacja alarmowa.

Powstaje tu także zaplecze stadionu w postaci budynku, gdzie zlokalizowane zostaną m.in. szatnie, łazienki, pokoje dla trenerów i sędziów praz pomieszczenie opieki medycznej. Znajdzie się tu również miejsce dla pomieszczeń VIP-owskich, magazynów na sprzęt, a także pomieszczenia dostosowane do fizykoterapii, odnowy biologicznej i odpoczynku.

Tekst: Marzena Góra

Foto: Sławomir Włodarczyk