Nadmiar pyłu nad Trzesieckiem (akt.)

  • Aktualności
Miasto z Wizją / 09.02.2018 / Komentarze
W tym roku sześciokrotnie zostały przekroczone dobowe dopuszczalne dawki pyłu PM10 - cztery razy w styczniu i dwa razy w lutym. Dopuszczalna roczna norma to 35 dni

Mroźna i niemal bezwietrzna aura, a co za tym idzie zwiększone "moce" przerobowe przydomowych kotłowni i jak zawsze spory ruch samochodowy w Szczecinku, spowodowały emisję do powietrza zwiększonych dawek pyłu PM10.

Wczoraj (czwartek 8.02) automatyczna stacja monitorowania jakości powietrza przy ul. Przemysłowej pokazała (o godz. 20) 175 µg/m3. Z kolei wartość dobowa za cały dzień (czwartek) to 85 µg/m3 przy dopuszczalnej normie 50 µg/m3.

Dziś (piątek 9.02) jest jeszcze gorzej. O godz. 10 urządzenia pomiarowe zarejestrowały 184 µg/m3.

W tym roku w Szczecinku sześciokrotnie zostały przekroczone dobowe dopuszczalne dawki pyłu PM10 - 4 razy w styczniu i dwa razy w lutym. Dopuszczalna roczna norma to 35 dni.

Zdaniem Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska, głównym "sprawcą" zanieczyszczenia powietrza nad Szczecinkiem są piece opalane niskiej jakości węglem, a nierzadko też różnego rodzaju śmieciami i odpadami komunalnymi.

Swoją cegiełkę dokłada również transport samochodowy. W raporcie NIK czytamy m.in.: "Ruch samochodowy w miastach ma kolosalny wpływ na jakość powietrza. W dodatku organy kontroli ruchu drogowego (policja, inspekcja transportu drogowego) w niedostatecznym stopniu są wyposażone w sprzęt pomiarowy do kontroli spalin. Najczęstszymi chorobami powodowanymi przez spaliny samochodowe są: astma, przewlekłe choroby płuc, stany zapalne dróg oddechowych, nowotwory, choroby serca oraz układu nerwowego.

Niestety po polskich drogach jeździ coraz więcej, w dodatku coraz starszych samochodów, co pozostaje nie bez wpływu na emisję toksycznych spalin".  

Komunikat WIOŚ - 9.01

Jakość powietrza w województwie zachodniopomorskim - 08.02.2018 r.
W dniu 08.02.2018 r., podobnie jak w dniu 07.02.2018 r. wystąpiło przekroczenie wartości dopuszczalnej stężeń 24-godzinnych pyłu PM10 na wszystkich stanowiskach pomiarowych w województwie zachodniopomorskim.
W dniach od 04.02.2018 r. do 06.02.2018 r. nie odnotowano żadnych przekroczeń na stanowiskach pomiarowych w województwie – wykres 1.
Wysokie stężenia pyłów zawieszonych w powietrzu spowodowane są wzmożoną emisją z ogrzewania budynków. Jest to związane z występowaniem niekorzystanych warunków atmosferycznych takich jak: niska temperatura powietrza oraz brak przewietrzania.
Nie został przekroczony poziom alarmowy* (wynosi on 300 µg/m3 dla pyłu PM10), ani poziom informowania**.
Poziom alarmowy* - poziom substancji w powietrzu, powyżej którego istnieje zagrożenie dla zdrowia całej ludności, wynikające z krótkotrwałego narażenia na działanie zanieczyszczeń.
Poziom informowania** - poziom substancji w powietrzu, powyżej którego istnieje zagrożenie dla zdrowia ludzkiego wynikające z krótkotrwałego narażenia na działanie zanieczyszczeń szczególnie wrażliwych grup ludności i w przypadku którego niezbędna jest natychmiastowa informacja.
Tekst i foto: Sławomir Włodarczyk