Najzdolniejsi poeci zjechali do Szczecinka

Miasto z Wizją / 11.06.2018 / Komentarze
Gala finałowa XXII edycji Ogólnopolskiego Konkursy Poetyckiego im. Mieczysława Czychowskiego

Wywołują uśmiech, skłaniają do refleksji i zadumy, czasami zbyt dosłownie opisują otaczający świat, a czasami skrzętnie chowają go za garściami metafor. Przywołują obrazy z dzieciństwa, przypominają o niezrealizowanych planach i niewykorzystanych szansach, a niekiedy wręcz przeciwnie – przywołują wspomnienia szczęśliwych chwil zapewniając, że warto czekać na to, co jeszcze może się zdarzyć. Pewnym jest to, że nie można przejść obok nich obojętnie, bez zwolnienia kroku i pobudzenia wyobraźni. Tak było w niedzielny (10 czerwca) wieczór w kinie Wolność, gdzie obyła się gala finałowa XXII edycji Ogólnopolskiego Konkursy Poetyckiego im. Mieczysława Czychowskiego.

Za jego sprawą do Szczecinka kolejny raz zjechali poeci z całego kraju, aby podzielić się z mieszkańcami oraz innymi pasjonatami wierszy swoją twórczością. Komisja konkursowa w składzie: Józef Baran, Krzysztof Lisowski i Marek Karwala zdecydowanie nie miała łatwego zadania, bowiem na konkurs wpłynęło 1650 utworów poetyckich nadesłanych przez 256 autorów, którzy zmierzyli się ze sobą „na słowa” w trzech kategoriach - wiersze o tematyce dowolnej (910 utworów nadesłanych przez 182 autorów), wiersze dla dzieci (740 utworów nadesłanych przez 74 autorów) oraz Poeta Regionu (Prace nadesłało 14 autorów).

Kulminacją wieczoru było oficjalne ogłoszenie wyników oraz wręczenie nagród najlepszym poetom. Mieliśmy także okazję wysłuchać zwycięskich utworów. W pierwszej kategorii burmistrz spośród wierszy wybranych przez jury, nagrodę główną przyznał łódzkiemu autorowi Piotr Macierzyński, który swoje utwory pisze pod pseudonimem artystycznym Beata Nowacka.

Tym samym dwie równorzędne drugie nagrody otrzymali Magdalena Cybulska z Łodzi oraz Zbigniew Witosławski z Gorzowa Wielkopolskiego. Nagrodę Starosty Powiatu Szczecineckiego, Krzysztofa Lisa w kategorii wiersze dla dzieci otrzymał Marek Szewczyk z Poznania. Z kolei nagrodę Organizatora – Samorządowej Agencji Promocji i Kultury w Szczecinku w kategorii poeta regionu otrzymał Radosław Sokołowski ze Szczecinka. Podczas gali na scenie wystąpili „Muzycy z końca świata - Dzikie Dusze” z Polanicy Zdroju. Zwieńczeniem wieczoru był– podobnie jak w minionym roku - był koncert grupy artystów z kręgu piosenki literackiej i poezji śpiewanej „Lubelska Federacja Bardów”.

Tekst, foto: Marzena Góra