Nasz zamek "gwiazdą" ogólnopolskiego albumu

Miasto z Wizją / 04.02.2018 / Komentarze
Szczecinecki zabytek w 2017 roku zdobył I miejsce w prestiżowym konkursie Generalnego Konserwatora Zabytków. Teraz został uhonorowany powtórnie

Wiosna minionego roku do Szczecinka dotarła dobra wiadomość. Nasz Zamek Książąt Pomorskich otrzymał nagrodę w prestiżowym konkursie Generalnego Konserwatora Zabytków przebiegającego pod nazwą „Zabytek Zadbany”. W finale konkursu znalazło się 17 historycznych obiektów (początkowo - 94 z 15 województw). Obecne Centrum Konferencyjne "Zamek" nominowane było w kategorii: „Adaptacja obiektów zabytkowych”.

"Nagroda została przyznana za wzorową adaptację przeprowadzoną z zachowaniem wartości historycznej budowli oraz maksymalnym poszanowaniem substancji zabytkowej. W efekcie prac wykonanych w oparciu o staranne badania konserwatorskie wyeksponowano poszczególne fazy rozwoju obiektu. Nowa funkcja została harmonijnie wpisana w obiekt historyczny" - uzasadnili wybór szczecineckiego zamku organizatorzy konkursu.

- Było kilka kategorii. Najważniejsza to adaptacja zabytków obiektów. Okazało się, że pierwsze miejsce zajął Szczecinek. Chodzi o adaptację na centrum konferencyjne południowego skrzydła Zamku Książąt Pomorskich. Inwestycja zakończyła się parę lat temu. Niedługo już niewielu będzie pamiętać, jak nasz zamek wyglądał wcześniej, jako jadłodajnia IV kategorii a potem opuszczony gmach z roku na rok potwornie niszczejący – powiedział nam w jednej z rozmów burmistrz Jerzy Hardie-Douglas.

- Bardzo wiele osób przyczyniło się do tego, że zamek tak wygląda jak wygląda. Można byłoby wymieniać godzinami te osoby. Reasumując: Zamek, który przez lata był ujmą na honorze Szczecinka teraz jest jego reprezentacyjną, zabytkową budowlą. W bardzo silnej konkurencji zdobyliśmy pierwsze miejsce. Wszystkim, którzy przyczynili się do rewitalizacji naszego zabytku serdecznie dziękuję i gratuluję.

Teraz nie tylko mieszkańcy naszego miasta i przyjezdni goście mogą podziwiać nasz nagrodzony zabytek. Szczecinecki zabytek będzie można zobaczyć także w ogólnopolskiej publikacji – pamiątkowym albumie, w którym z znalazły się wszystkie nagrodzone obiekty. Kilka stron zostało poświęconych właśnie Zamkowi Książąt Pomorskich.

Tymczasem naszych Czytelników zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć i podejrzenia, jak budynek ten prezentował się zarówno przed, jak i po remoncie.

Tekst: Marzena Góra

Foto - Zamek Książąt Pomorskich sprzed rewitalizacji i po zakończeniu robót - Sławomir Włodarczyk