Nasze miejsce spotkań - Kronospan Design Center

Miasto z Wizją / 25.02.2017 / Komentarze
Spektakle teatralne, gale i zabawy dla dzieci

Kronospan Design Center w Szczecinku (KDC) to nie tylko najnowocześniejsze w Europie centrum szkoleniowo – ekspozycyjne, ale także bijące serce tego miasta, gdzie odbywają się ciekawe i łączące pokolenia wydarzenia.

W ramach szeroko pojętej edukacji teatralnej, 7 lutego w Kronospan Design Center odbyły się spektakle dla małych dzieci z klas 1-3 szkół podstawowych oraz starszych, z klas 4-6. Teatr ARTENES, który zaprezentował swoje przedstawienia, został uhonorowany za jedno z nich, specjalnym wyróżnieniem w konkursie European Enterprise Promotion Awards 2013.
Mali widzowie nie tylko dobrze się bawili, ale mogli również przez chwilę zastanowić się nad ważnymi życiowymi dylematami. Jeden ze spektakli pt. „Tacy jak my” skłaniał do refleksji nt. akceptacji i tolerancji tzw. „innych”. Zwrócił uwagę na to, jak łatwo akceptujemy swój punkt widzenia, ponieważ jest nasz, a wszystko co inne, odrzucamy bez namysłu. Dlatego nauka tolerancji, w domu, szkole, jest bardzo ważnym elementem edukacji.
Drugi spektakl zatytułowany „Polak mały” skierował uwagę młodych na bardzo istotne, choć trudne zagadnienie patriotyzmu. Co to dzisiaj znaczy być patriotą, jak okazywać swoje przywiązanie do ojczyzny – na te i podobne pytania próbowali odpowiedzieć autorzy spektaklu.
Dzieci i młodzież, mimo niełatwej tematyki obydwu spektakli, wyrażali swoje zadowolenie i zainteresowanie tym, co się działo na scenie. Tego typu wydarzenia wpisują się w wizję projektów edukacyjnych firmy Kronospan. Niezwykle ważna jest edukacja ekologiczna, ale także ogólna – poświęcona wartościom kształtującym kręgosłup moralny młodych ludzi.

Karnawałowa gala operowo-operetkowa

Czardasze, walce, miłosne arie i duety, czyli najsłynniejsze kompozycje operowe i operetkowe z oper G. Pucciniego, G. Bizeta oraz operetek F. Lehara I. Kalmana, J. Offenbacha można było usłyszeć10 lutego w hali wystawowej - Kronospan Design Center. Soliści Wydziału Wokalno - Aktorskiego z Bydgoskiej Akademii Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego dali popis swojego talentu prezentując wspólnie z orkiestrą Szczecineckiej Małej Filharmonii, pod kierunkiem Tomasza Giłki, zarówno najbardziej klasyczne utwory operetkowe, jak i te bardziej popularne, doskonale wpisujące się w klimat trwającego właśnie karnawału. Widzowie podkreślali jak doskonale dobrano repertuar, każdy mógł znaleźć coś dla siebie. Ponadto, znakomite, wprowadzające w temat utworów, a jednocześnie ciepłe i swojskie prowadzenie koncertu przez Agnieszkę Orłowską, stanowiło jego dodatkowy atut. Wszystkie elementy: muzyka, prowadzenie, światło, dekoracja, harmonijnie ze sobą współgrały, tworząc niepowtarzalny klimat.

Galę operowo-operetkową zorganizowało Szczecineckie Towarzystwo Muzyczne, inaugurując tym samym obchody 10-lecia swego istnienia. Wśród solistów i orkiestry znaleźli się nauczyciele i wychowankowie miejscowej szkoły muzycznej. Widzowie dopisali – 420 osób przyszło posłuchać utworów, których na co dzień nie mają możliwości posłuchać w tak wspaniałej aranżacji. Agata Grela z Kronospanu przyznaje: „ludzie pytali o bilety do ostatniej chwili. To dowodzi, że mieszkańcy doceniają poziom Szczecineckiej Filharmonii i istnieje ogromne zapotrzebowanie na tego rodzaju wydarzenia, łączące pokolenia i gusta muzyczne.”
Kronospan Design Center bardzo chętnie zaangażuje się w kolejne projekty, otwierając swoje drzwi dla wszystkich melomanów.

Zabawa karnawałowa dla dzieci

Na kilka godzin do krainy Elfów w pewną lutową sobotę przeniosło się ok. 300 dzieci pracowników Kronospan. Kraina Elfów znajdowała się wprawdzie w Kronospan Design Center, ale liczne atrakcje i wystrój sali nie pozostawiał wątpliwości, że bal karnawałowy odbywa się w magicznej krainie. Dzieci same mogły się zamienić na kilka godzin w elfy, a to za sprawą malowania buzi. W programie znalazł się czas na zabawę z elfinkami, św. Mikołajem, który przysiadł przy kominku, konkursy z nagrodami, zdobienie pierniczków. Starsze i młodsze dzieci ustawiały się w kolejce po balony o różnych kształtach, przygotowywane przez elfa. Wiele emocji wzbudzał również elf na szczudłach i jego akrobacje. Pośród czarodziejskich elementów wystroju, znajdowała się fotobudka i stoliki, przy których można było malować, stawiać pieczątki, a elfy rozdawały prezenty grzecznym dzieciom. W czasie, gdy maluchy się bawiły, rodzice mogli na nie spoglądać z pobliskiej restauracji i wszyscy spędzili miło czas. Rodzice przyznawali: ”cieszy, że firma organizuje zabawę dla dzieci pracowników. To dobra okazja, aby spotkać się poza godzinami pracy, wspólnie z dziećmi spędzić czas.”
Na dzieci pracowników czeka jeszcze jedna atrakcja: projekcja filmu „Sing” w kinie „Wolność”.
Kronospan Design Center jest miejscem spotkań przedstawicieli wielu pokoleń szczecinecczan, podczas różnego rodzaju wydarzeń kulturalnych oraz edukacyjnych. Każdy znajdzie coś dla siebie, dlatego warto śledzić informacje o planowanych tu atrakcjach.(ogłoszenie)
Foto: Kronospan