Nowa ulica z rządowym dofinansowaniem

Miasto z Wizją / 06.05.2020 / Komentarze
Burmistrz Daniel Rak: Trzeba skorzystać z okazji. Tym bardziej, że dofinansowanie dla Szczecinka jest znaczące

Kilka dni temu w artykule: "Nowa ulica połączy Polną z Kołobrzeską"

pisaliśmy o przetargu jaki ogłosiło miasto w celu wyłonienia wykonawcy tej inwestycji.

Dziś (środa 6.05) w rozmowie z burmistrzem Danielem Rakiem poznaliśmy kolejne szczegóły.

- Tą niezwykle ważną dla układu komunikacyjnego Szczecinka inwestycję drogową planowaliśmy już od dłuższego czasu - mówi burmistrz. - Przymierzaliśmy sie do niej m.in. w roku ubiegłym, w budżecie miasta mięliśmy na nią pieniądze. Postanowiliśmy jednak, że poczekamy do roku 2020 i poszukamy współfinansowania. Stąd nasz wniosek do Wojewody Zachodniopomorskiego o dofinansowanie. Pierwotnie znaleźliśmy się na liście rezerwowej. Po weryfikacji wszystkich wniosków innych samorządów, wojewoda zaproponował nam dofinansowanie w kwocie 1,86 mln zł. To propozycja z tych nie do odrzucenia. Przy takim dofinansowaniu nasz wkład wyniesie około 800 tys. zł (koszt budowy planuje się na poziomie ponad 2,6 mln zł - red.). Taka okazja drugi raz może się już nie zdarzyć, trzeba skorzystać i tak też zrobimy.

Przypomnijmy: W ciągu ul. Kołobrzeskiej ma powstać rondo pięciowlotowe - ze zjazdem w kierunku osiedla Kołobrzeska, do centrum handlowego, do nowej drogi w kierunku ul. Polnej oraz w obie strony ul. Kołobrzeskiej. Nowa ulica będzie dwukierunkową, wyposażoną w kanalizację, oświetlenie i ciąg pieszo-rowerowy.

- Powstaną też miejsca postojowe w pobliżu kościoła - dodaje D. Rak. - Planujemy, że budowa potrwa około 12 miesięcy. To oznacza, że inwestycja będzie dwuletnia i zostanie zwieńczona w roku 2021.

- To miejsce zarówno dla kierowców jak i rowerzystów oraz pieszych jest bardzo uciążliwe. Szczególnie narzekają mieszkańcy osiedla, którzy często muszą sporo czasu poświęcić, by włączyć się do ruchu na Kołobrzeską. Do tego muszą pokonać dość niebezpieczny lewoskręt. Uciążliwości występują głównie w okresach przedświątecznych i przed weekendami. Mieszkańcy Szczecinka wciąż podnoszą problem obecnego skrzyżowania.

- Zjechać z ulicy Kołobrzeskiej w kierunku sklepu "Intermarche" i sąsiedniej stacji benzynowej, w drogę osiedlową Kołobrzeska czy też do pobliskiego kościoła, jest jeszcze niewielkim problemem. Jednak wyjechać z w/w uliczek na Kołobrzeską, to już nie taka prosta sprawa, szczególnie w porach o dużym natężeniu ruchu na ulicach miasta - napisał do naszej redakcji Czytelnik.

Tekst, foto, foto projektu: Sławomir Włodarczyk