Odkrycie w ratuszu. Ślady prowadzą do NKWD

Miasto z Wizją / 20.10.2015 / Komentarze
Na ciekawe znalezisko natrafili dzisiaj pracownicy szczecineckiego magistratu.

Podczas rutynowych prac konserwatorskich prowadzonych w podziemiach szczecineckiego ratusza odkryto wyryte w murach napisy więźniów, którzy przetrzymywani tu byli w czasie II wojny światowej i latach powojennych.

Najlepiej zachowane z nich sporządzone zostały w dwóch językach, niemieckim i rosyjskim, i pochodzą z 1944 oraz 1946 roku.

O tym, że w szczecineckim ratuszu znajdowało się kiedyś więzienie, mało kto z obecnych mieszkańców naszego miasta już pamięta, choć taka informacja dość często przewija się w wielu publikacjach historycznych i pamiętnikarskich. Teraz odnaleziono kolejne świadectwo.

Ciekawostką jest fakt, że kilka lat temu  Szczecinek  odwiedził niemiecki turysta, dawny mieszkaniec Neustettin,  który  przetrzymywany był przez NKWD właśnie w piwnicach naszego ratusza.

Jego relacja była na tyle precyzyjna, że nasi pracownicy bez trudu zlokalizowali  celę, w której przetrzymywano więźniów.

O znalezisku powiadomiono dyrektora Muzeum Regionalnego w Szczecinku a same napisy zostały odpowiednio zabezpieczone. Wszystkich zainteresowanych zwiedzaniem więziennej piwnicy i  zrobieniem dokumentacji fotograficznej prosimy o telefoniczny kontakt z rzecznikiem prasowym UM Szczecinka - 600 813 117.

inf., fot. Tomasz Czuk

(PA)