Oficjalne otwarcie punktu obsługi Programu PROSUMENT

Miasto z Wizją / 15.02.2016 / Komentarze
Od dziś mieszkańcy mogą tu skorzystać z dofinansowań m.in. na budowę odnawialnych źródeł energii oraz termomodernizację swoich nieruchomości

W poniedziałek, 15 lutego przy placu Wolności 8 uruchomiony został Punkt Obsługi Programu PROSUMENT. W krótkiej uroczystości udział wzięli m.in. wiceburmistrz Daniel Rak, starosta Krzysztof Lis oraz wójt gminy Ryszard Jasionas. Oficjalnego otwarcia dokonał Jacek Chrzanowski, prezes zarządu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Szczecinie.

Jest to już trzeci tego typu punt na terenie naszego województwa. Od dziś każdy z mieszkańców naszego regionu, chcący skorzystać z dofinansowań na proekologiczne inwestycje, znajdzie tu pomoc i uzyska wszelkie niezbędne informacje dotyczące programu PROSUMENT oraz innych realizowanych przez WFOŚiGW. Dodajmy, że nowo otwarty punkt będzie obsługiwał zarówno powiat szczecinecki, jak i powiat drawski oraz wałecki, a także pobliskie Bobolice i Połczyn Zdrój.

- Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Szczecinie w coraz większym zakresie koncertuje swoją działalność na proponowaniu różnych form dofinansowania w ramach programów dedykowanych osobom fizycznym – mówi Jacek Chrzanowski, prezes zarządu WFOŚiGW. -  Tak się stało w ubiegłym roku, kiedy po raz pierwszy weszliśmy w realizację programu PROSUMENT. Cieszył się on wówczas i cieszy nadal ogromnym zainteresowaniem wśród mieszkańców naszego województwa. Szczególnie tych, którzy realizują inwestycje związane z budową małych mikro instalacji służących do produkcji prądu lub ciepła.

- Nie jest to jednak jedyny program, który będziemy chcieli dedykować osobom fizycznym w takich punktach, jak ten w Szczecinku. Za chwilę uruchamiamy program RYŚ. Jest to podobny program, dzięki któremu beneficjenci będą mogli wykorzystać środki finansowe na termomodernizację domów jednorodzinnych. Za kilka dni uruchomimy również specjalny program pożyczkowy dla osób fizycznych. Dzięki niemu beneficjenci będą mogli uzyskać tu pomoc w postaci bardzo korzystnie oprocentowanych pożyczek na poziomie 2 % oraz z niewielką prowizją. Środki te będą mogły zostać wykorzystane na różne przedsięwzięcia związane chociażby z zakupem pojazdów elektrycznych oraz z odnawialnymi źródłami energii.

Przypomnijmy. Program PROSUMENT skupia się na wspieraniu powstawania mikro instalacji służących do produkcji prądu i ciepła. Dzięki środkom uzyskanym w jego ramach możliwe będzie finansowanie m.in. pomp cieplnych, małych instalacji fotowoltaicznych, jak również mikro wiatraków, które zyskują coraz większą popularność wśród mieszkańców naszego województwa. Z kolei uruchomiony wkrótce program RYŚ umożliwi udzielenie finansowego wsparcia na termomodernizację obiektów właścicielom domów jednorodzinnych. Będą mogły skorzystać z niego osoby, których nieruchomości wymagają m.in. docieplenia czy wymiany okien. Tu dotacja wyniesie 40 proc. z możliwością zaciągnięcia na ten cel pożyczki na korzystnych warunkach.

- Do rozdysponowania mamy jeszcze 40 mln zł i myślę, że te pieniądze na pewno wystarczą do końca raku dla wszystkich, którzy będą chcieli z niego skorzystać. Mamy również nadzieję, że Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej nadal będzie kontynuował ten program, skoro cieszy się on tak dużym zainteresowaniem – dodaje Jacek Chrzanowski. - Bardzo się cieszę, że nasz trzeci punkt powstaje właśnie w Szczecinku. Liczymy, że dalsze zainteresowanie tym programem będzie spore wśród mieszkańców Szczecinka i okolic. Od dziś zapraszamy państwa bardzo serdecznie do współpracy.

Tekst i foto: Marzena Góra