Opaski ratujące życie wkrótce pojawią się w Szczecinku

  • Aktualności
Miasto z Wizją / 25.10.2018 / Komentarze
MOPS zachęca do skorzystania z "Teleopieki"

Wiceburmistrz Daniel Rak, kandydujący na stanowisko burmistrza Szczecinka z ramienia Koalicji Obywatelskiej przedstawił mieszkańcom osiem pakietów, których realizacji chce się podjąć w najbliższych latach. Wśród licznych programów prospołecznych znalazła się także obietnica wprowadzenia w naszym mieście „Przycisku życia”, czyli specjalnej opaski, dzięki której jej posiadacz będzie mógł natychmiastowo wezwać pomoc w razie zagrożenia życia. Pomysł ten wsparli również radni KO.

Impulsem do wprowadzenia takiego rozwiązania były docierające ze szczecineckiego MOPS-u sygnały o potrzebie wsparcia osób starszych i niepełnosprawnych właśnie w takiej formie. Na pojawienie się w naszym mieście opasek nie będziemy musieli czekać do ostatecznych wyborczych rozstrzygnięć. A tym samym osoby potrzebujące tego typu zabezpieczenia w formie opaski alarmującej o niebezpieczeństwie, będą mogli otrzymać ją znacznie szybciej. Szczecinecki MOPS właśnie przystąpił do wprowadzenia, wspieranego przez władze miasta, systemu „Teleopieki”. Wsparcie finansowe na jego funkcjonowanie również ma pochodzić z miejskiej kasy.

„Teleopieka” to system, który pozwala osobom starszym i chorym na natychmiastowe wezwanie pomocy w sytuacji zagrożenia życia. Za jego pośrednictwem mogą oni wysłać sygnał do odpowiednich służb o tym, że dzieje się z nimi coś niedobrego. Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Szczecinku zaprasza mieszkańców Szczecinka w wieku powyżej 70 lat, a także osoby przewlekle chore, niepełnosprawne, do skorzystania ze wsparcia właśnie w ramach projektu „Teleopieka”, który ma na celu podniesienie bezpieczeństwa w miejscu zamieszkania osób, które ze względu na swoją sytuację wymagają stałego monitoringu i pomocy.

- Teleopieka to dostęp do pomocy świadczonej w ramach całodobowego monitoringu przyjmującego zgłoszenia w sytuacjach kryzysowych, pogorszenia stanu zdrowia oraz zagrożenia zdrowia lub życia poprzez sygnał przekazywany za pomocą przycisku SOS będącego stale w zasięgu użytkownika np. alarmowa opaska na rękę – informują pracownicy szczecineckiego MOPS-u.

- System zapewnia podopiecznym oraz ich opiekunom poczucie bezpieczeństwa i komfortu, zwiększa poziom niezależności seniorów, poprawia ich samopoczucie, ale przede wszystkim wspomaga ratowanie ich życia i zdrowia.

Osoby zainteresowane skorzystaniem z Teleopieki mogą skontaktować się osobiście z pracownikami Działu Usług lub pracownikami socjalnymi w siedzibie MOPS przy ul. Wiejskiej 4 w Szczecinku, a także telefonicznie pod numerami: 94 37 280 14, 94 37 280 84, 94 37 280 03 lub 94 37 280 34.

Tekst: Marzena Góra

Foto: goconqr com