Opłata za śmieci na podstawie złożonych deklaracji

Miasto z Wizją / 23.05.2019 / Komentarze
18 zł odpady posegregowane, 36 zł - nieposegregowane

W trakcie dzisiejszej (23 maja) sesji Rady Miasta radni zajęli się sprawą ustalenia opłat za odbiór i gospodarowanie odpadami. Po ponad godzinnej, burzliwej dyskusji radni - 13 głosami „za” i 5 „przeciw” – przyjęli uchwałę dotyczącą wyboru metody ustalenia opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi, ustalenia stawki tej opłaty oraz stawki opłaty za pojemnik o określonej pojemności.

W myśl przyjętej uchwały zapłacimy opłatę w wysokości 18 złotych miesięcznie od każdego mieszkańca, jeżeli odpady są zbierane i odbierane w sposób selektywny. Z kolei stawka za odbiór odpadów niesegregowanych wynosić będzie 36 złotych. Wspomniane opłaty będą naliczane – tak, jak dotychczas – na podstawie deklaracji tzw. śmieciowych składanych przez mieszkańców Szczecinka.

Przypomnijmy, że wcześniejsza propozycja burmistrza odnośnie tego, aby stawki za odbiór odpadów były naliczane na podstawie zużycia wody przez dane gospodarstwo domowe, spotkała się ze sprzeciwem ze strony wielu mieszkańców. Tym samym podczas poprzedniej sesji Rady Miasta burmistrz Daniel Rak zawnioskował o zdjęcie z porządku obrad punktów dotyczących uchwał wprowadzających zmiany w opłatach śmieciowych. Jak powiedział, jego decyzja podyktowana była m.in. szeregiem wątpliwości, jakie artykułowali mieszkańcy obawiający się nowego sposobu naliczania wspomnianej opłaty.

Co za tym idzie padła propozycja, aby utrzymać dotychczasową metodę naliczania opłat na podstawie składanych przez mieszkańców deklaracji. To z kolei musiało ponieść za sobą wzrost stawki za odbiór odpadów komunalnych. Następnie miasto zaprosiło mieszkańców do udziału w konsultacjach społecznych dotyczących uchwały mówiącej o utrzymaniu dotychczasowej metody naliczania opłat. Mieszkańcy tym razem nie mieli żadnych uwag. Tym samym wyrazili oni niejako poparcie dla pomysłu utrzymania obowiązującej od kilku lat metody rozliczania się z miastem za odbiór odpadów.

Imienne wyniki głosowania:

Tekst: Marzena Góra