Ormiański Chaczkar przy Kościele Mariackim

Miasto z Wizją / 06.10.2018 / Komentarze
Ambasador Republiki Armenii w Polsce: To nie tylko nasz święty symbol, to również symbol przyjaźni polsko - armeńskiej

Dziś (piątek 5.10) w samo południe w sąsiedztwie Kościoła Mariackiego odbyła się wzruszająca uroczystość. Społeczność ormiańska w Szczecinku dokonała aktu poświęcenia Chaczkaru. Stela stanęła w pobliżu naszej największej świątyni. Chaczkar został wykonany w Armenii - ze skamieniałego pyłu wulkanicznego. Ozdobiony bogatą ornamentyką z krzyżem ormiańskim symbolizuje przyjaźń dwóch narodów - Polski i Armenii. Nosi też napis: Ku wieczności przyjaźni ormiańsko - polskiej.

Uroczystość zaszczycili obecnością, m.in. Ambasador Republiki Armenii w Polsce Edgar Ghazaryan, burmistrzowie Szczecinka Jerzy Hardie-Douglas i Daniel Rak, radni Rady Miasta oraz proboszcz Parafii pw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny ks. dr Jacek Lewiński. Na uroczystość przybyli też licznie szczecineccy Ormianie i ich goście z ojczyzny. Byli też mieszkańcy Szczecinka.

Przed odsłonięciem i poświęceniem Chaczkaru głos zabrał burmistrz Jerzy Hardie-Douglas. Powiedział m.in.:

- Cieszę się, że jesteśmy tu i dziś wszyscy razem, bo to dzień dla nas wyjątkowy. Od blisko 30 lat w Szczecinku istnieje duża Diaspora Ormiańska. Około siedmiu milionów Ormian żyje na obczyźnie. Część z nich osiedliła się i znalazła swój nowy dom w Polsce, w Szczecinku, nad Trzesieckiem. To bardzo wartościowa, świetnie zasymilowana z nami grupa mieszkańców Szczecinka. Byłoby pięknie, gdyby wszyscy ludzie, którzy podróżują po świecie za chlebem, byli tacy wartościowi jak nasi Ormianie. Wówczas świat byłby z pewnością lepszy.

Głos zabrał też ambasador Republiki Armenii w Polsce Edgar Ghazaryan. Podkreślił m.in., że szczecinecki Chaczkar to nie tylko święty symbol Ormian, to również symbol przyjaźni polsko - ormiańskiej.

Chaczkar został odsłonięty. Uczynili to prezes Szczecineckiego Stowarzyszenia Kultury Ormiańskiej Jurik Kurshudyan oraz burmistrz Szczecinka.

Po krótkiej modlitwie i występie jednego z armeńskich muzyków, zebrani przenieśli się na Zamek Książąt Pomorskich, gdzie mogli podziwiać wystawę: "Wielki zapomniany arcybiskup Ormiański Józef Teodorowicz".

Głównym organizatorem dzisiejszej uroczystości było powstałe kilka dni temu Szczecineckie Stowarzyszenie Kultury Ormiańskiej.