Ostatni etap remontu kościelnej wieży

Miasto z Wizją / 13.08.2019 / Komentarze
Prace konserwatorskiej na wschodniej fasadzie

Rozpoczął się trwający od kilku lat ostatni już etap prac remontowych blisko 80-metrowej wysokości wieży Kościoła Mariackiego. Koszt robót to kilkadziesiąt tysięcy złotych. Pieniądze pochodzą z dotacji szczecineckich samorządów, m.in. miasto przekazało na ten cel 20 tys. zł, jak i dotacji Urzędu Marszałkowskiego i resortu kultury. Remont wsparli też parafianie i prywatni darczyńcy kwotą ponad 22 tys. zł.

Przypomnijmy, że szczecinecka neogotycka budowla jest wpisana do Rejestru Zabytków. Kościół został zbudowany w latach 1905-1908 wg projektu berlińskiego architekta Oskara Hossfelda. Został wzniesiony na planie krzyża łacińskiego z 6-bocznym prezbiterium od wschodu, ujętym po bokach niskimi aneksami. Od zachodu do korpusu głównego przylega potężna wieża. Trójnawowe wnętrze z emporami przykrywa dekoracyjne, gwiaździste sklepienie.