Otwarte Strefy Aktywności w prezencie dla szkół

Miasto z Wizją / 02.02.2018 / Komentarze
Miałyby one powstać m.in. przy ZS nr 1, ZS nr 2, ZS nr 6 oraz ZST

Jak już informowaliśmy kilka tygodni temu wszystko wskazuje na to, że Szczecinek w niedalekiej przyszłości ma szansę wzbogacić się o kolejne siłownie „pod chmurką”. Ministerstwo Sportu i Turystyki na początku roku ogłosiło program, zgodnie z którym samorządy, spółdzielnie czy wspólnoty mieszkaniowe będą mogły ubiegać się o dofinansowanie na utworzenie w wybranych lokalizacjach tzw. otwarte strefy aktywności.

- Mówimy tu o takich osiedlowych siłowniach, ale też o części wypoczynkowej. My do tej pory wybudowaliśmy kilkanaście takich ogólnodostępnych siłowni. Te miałyby funkcjonować na podobnej zasadzie. Program na pierwszy rzut oka wydaje się być bardzo atrakcyjny. W jego ramach dofinansowanie ma kształtować się na poziomie 50 proc. wartości inwestycji - powiedział nam w jednej z rozmów wiceburmistrz Daniel Rak.

Do utworzenia tego typu rekreacyjnych miejsc przymierza się również powiat. Projekt nosi nazwę „Budowa pięciu otwartych stref aktywności w powiecie szczecineckim przy obiektach szkolnych dla których samorząd powiatowy jest organem prowadzącym”. Jego planowana wartość to 300 tys. zł. Strefy te mają powstać jeszcze w tym roku.

- Powiat szczecinecki planuje ubiegać się o dofinansowanie realizacji niniejszego zadania w ramach programu rozwoju małej infrastruktury o charakterze wielopokoleniowym – czytamy w projekcie uchwały. – Celem projektu jest budowa ogólnodostępnych, wielofunkcyjnych, plenerowych stref aktywności, skierowanych do różnych grup wiekowych oraz tworzenie przestrzeni aktywności sportowej, sprzyjającej międzypokoleniowej integracji społecznej.

Otwarte Strefy Aktywności będą mogły być realizowane w dwóch wariantach – podstawowym oraz rozszerzonym. W wariancie podstawowym ujęta została siłownia plenerowa wyposażona w sześć urządzeń, strefę relaksu z czterema ławkami, dwoma urządzeniami do gier edukacyjnych oraz nasadzenia zieleni. Z kolei w ramach wariantu rozszerzonego miałby powstać dodatkowo plac zabaw o charakterze sprawnościowym z minimum trzema urządzeniami.

Powiat szczecinecki ubiegać się będzie o dofinansowanie czterech stref w wariancie podstawowym, które usytuowane zostaną w Szczecinku przy Zespole Szkół nr 1 im. Komisji Edukacji Narodowej, Zespole Szkół nr 2 im. Ks. Warcisława IV, Zespole Szkół nr 6 im. Stanisława Staszica oraz Zespole Szkół Technicznych. We wspomnianym zadaniu ujęte zostały także plany stworzenia jeden strefy w wariancie rozszerzonym. Miałaby ona stanąć przy Zespole Szkół nr 7 w Białym Borze.

Tekst: Marzena Góra
Foto: MSiT