Plan rozwoju szczecineckiej turystyki

  • Aktualności
Miasto z Wizją / 30.01.2017 / Komentarze
Inwestycje miasta i lokalnych przedsiębiorców

Na poniedziałkowej (30.01) sesji Rada Miasta zdecyduje o przyjęciu Planu działań Miasta Szczecinek w zakresie rozwoju turystyki.

Jak zapisano w projekcie uchwały, jest to dokument zawierający syntetyczny opis poszczególnych zadań i działań orz przykładów powiązanych ze sobą, planowanych do realizacji na obszarze miasta przez różne podmioty.

- Jest to dokument planistyczno-operacyjny, wskazujący projekty oparte na endogenicznych potencjałach obszaru tworzących produkt/produkty turystyczne, tj. projekty związane z cechami specyficznymi, charakterystycznymi, z którymi kojarzony jest Szczecinek, nie tylko ze względu na obiektywnie korzystne uwarunkowanie, które stanowi, ale często także ze względu na fakt odróżniania danego obszaru od jego sąsiedztwa (np.: jeziora, lasy, turystyka sportowa, istniejące obiekty zabytkowe, itp.), ponadto projekty wpływające na tworzenie miejsc pracy i rozwój przedsiębiorczości - czytamy w projekcie uchwały.

Co też przeczytamy we wspomnianym dokumencie? Otóż, że Szczecinek to miasto położone w południowo - wschodniej części województwa zachodniopomorskiego na Pojezierzu Drawskim na pograniczu Pojezierza Drawskiego i Pojezierza Szczecineckiego i jest siedzibą gminy miejskiej. Miasto zamieszkuje 38 088 tys. mieszkańców (stan na koniec 2016 roku). Jego powierzchnia wynosi 48,46 km2, z czego tereny zabudowane i przeznaczone pod inwestycję zajmują około 20 proc., a pozostały obszar to tereny otwarte, użytkowane w różny sposób: wody powierzchniowe, kompleksy leśne, użytki rolne oraz nieużytki i tereny niezagospodarowane.

Miasto usytuowane jest na przesmyku pomiędzy jeziorami Wielimie i Trzesiecko, połączonych rzeczką Niezdobną.

Szczecinek położony wśród jezior i pięknych lasów stanowi jedną z największych turystycznych atrakcji Pojezierza Drawskiego. Jest to miasto stworzone do aktywnego wypoczynku, ze świetną infrastrukturą sportową i siecią dogodnych połączeń komunikacyjnych.

Szczecinek jest miastem wymarzonym zarówno na obozy treningowe jak i na liczne zawody, w tym organizowane już tutaj mistrzostwa pucharu Polski w narciarstwie wodnym.

Miasto szczególnie upodobali sobie piloci statków powietrznych z Polski i sąsiednich krajów, spotykający się na corocznym Festiwalu Balonowym. Szczecinek jest ważnym miejscem kulturalnym w północno zachodniej Polsce. Przez cały rok coś dla siebie znajdą tutaj miłośnicy muzyki klasycznej i rozrywkowej, teatru i kabaretu, tańca towarzyskiego i współczesnego a także ambitnego kina, poezji i sztuk plastycznych.

W Szczecinku organizowane są również duże koncerty plenerowe, gromadzące wielotysięczną widownię.

Burzliwe dzieje Szczecinka, sprawiają, że miasto odwiedzają także liczni miłośnicy historii, znajdujący tutaj wdzięczny teren dla swoich badań.

Oprócz pięknych jezior uwagę turystów przyciągają malownicze alejki Zabytkowego Parku Miejskiego z wieloma egzotycznymi okazami roślin i drzew, wypożyczalnie rowerów, przejażdżki rikszą, rejsy tramwajem wodnym czy liczne kafejki i restauracje gdzie można smacznie zjeść i odpocząć. Szczecinek to miasto setek lat i tysiąca możliwości.

Studiując plan możemy się też dowiedzieć o turystycznych osiągnięciach miasta nad Trzesieckiem:

Bogactwo walorów naturalnych Pojezierza Szczecineckiego tworzy jego specyfikę, a jednocześnie stanowi niewykorzystany w pełni potencjał. Przy dochowaniu należytej troski o ich ochronę mogą one być przedmiotem pełniejszego zagospodarowania przestrzenno - funkcjonalnego, w szczególności pod kątem kreowania produktów turystycznych, które mogą być rozwijane w regionie stanowiąc podstawową atrakcję dla odwiedzających miasto Szczecinek turystów. Główne walory przyrodniczo - turystyczne Szczecinka to przede wszystkim, wody powierzchniowe, które stanowią element krajobrazowy oraz wpływają w istotny sposób na klimat lokalny.

Do największych należą jeziora Trzesiecko, Wilczkowo, Leśne, Wielimie (jezioro poza granicami miasta) oraz rzeka Nizica zwana potocznie Niezdobna.

Doskonałe warunki naturalne, rozbudowana sieć rzek i jezior predestynują region do rozwoju turystyki wodnej, jako produktu markowego. Pojezierze Szczecineckie ma bardzo dobre w Polsce warunki do uprawiania turystyki kajakowej i sportów wodnych.

Jeziora Szczecineckie są miejscem atrakcyjnym szczególnie ze względu na walory przyrodnicze. Na niewielkiej powierzchni skupione są wszystkie elementy typowe dla Pomorza Zachodniego. Jest to miejsce koncentracji unikatowych gatunków i siedlisk, co sprawia, że dla miłośników natury jest to jeden z najcenniejszych obiektów przyrodniczych.

Teren ten jest wyjątkowo atrakcyjny dla żeglarzy i amatorów windsurfingu. Jeziora usytuowane na tym obszarze połączone są w większości rzekami i ciekami wodnymi, dzięki czemu nadają się do uprawiania turystyki kajakowej. Atrakcją tego rejonu jest szlak kajakowy „Pętla Szczecinecka”, która wiedzie przez 3 rzeki i 9 jezior, w tym przez jezioro Wierzchowo.

W Szczecinku znajduje się najdłuższy w Polsce wyciąg do nart wodnych i wakeboardu tzw. WakePark, który został nagrodzony Certyfikatem POT za najlepszy Produkt Turystyczny 2015 roku. Wyciąg w Szczecinku ma długość 1080 m i został usadowiony na 5 masztach zapewniając w ten sposób ponad kilometr niezapomnianych wrażeń. Długa 300 m prosta slalom i skocznia pozwalają na rozgrywanie na nim zawodów rangi ogólnopolskiej i międzynarodowej w narciarstwie wodnym, natomiast przeszkody stanowią wyzwanie dla wakeboardzistów.

Tuż przy wyciągu znajduje się strzeżona przez ratowników WOPR plaża miejska z kompleksem stałych pomostów wraz z basenem i kąpieliskiem oraz wypożyczalnią sprzętu wodnego. Wypożyczyć można nie tylko narty, wakeboard, ale również kajaki i rowerki wodne. Można skorzystać także z natrysków, szatni oraz trybuny dla 300 osób.

Kompleks pomostów jest dopełnieniem zagospodarowania linii brzegowej i podniesieniem rangi Szczecinka, jako regionalnego centrum śródlądowej turystyki wodnej. Wszystko jest usytuowane w Zabytkowym Parku Miejskim, który jest duży i rozciąga się wzdłuż jeziora Trzesiecko. Urzeka licznymi skwerami, rabatkami i alejami spacerowymi.

Dodatkowym atutem miasta jest Szczecinecki Tramwaj Wodny „Bayern”. To jedna z nielicznych tego typu jednostek w Polsce, która jest integralną częścią miejskiego systemu komunikacyjnego. W 2007 roku Polska Organizacja Turystyczna uhonorowała Bayern prestiżową nagrodą: „Turystyczny Produkt Roku 2007”. Rejs statkiem trwa około jednej godziny. W tym czasie można zobaczyć Szczecinek z nieco innej perspektywy. Miłośnicy leśnych wędrówek będą mogli wysiąść na drugim brzegu jeziora i skorzystać z miejsc przygotowanych do grilowania na Mysiej Wyspie lub udać się na długi spacer po malowniczym szlaku pieszo-rowerowym, który okala jezioro Trzesiecko.

Oprócz tramwaju wodnego miasto udostępniło dla zwiedzających Statek spacerowy „Księżna Jadwiga”. To jedna z najbardziej urokliwych jednostek pływających na całym Pojezierzu Drawskim. Dzięki przebudowie może obecnie zabierać na swój pokład 142 osoby. Statek doskonale nadaje się do organizacji imprez okolicznościowych i zakładowych eventów.

Najnowszą inwestycją miasta na jeziorze Trzesiecko jest wybudowana przy plaży wojskowej nowa stanica wędkarska posiadająca kompleks pływających pomostów z częściowo zamkniętą wiatą oraz z 50 miejscami do cumowania łodzi. Na miejscu znajduje się również betonowy slip do wodowania łodzi.

Dzięki bardzo atrakcyjnym terenom, odpowiedniej infrastrukturze i zarybionymi wodami do Szczecinka licznie przyjeżdżają pasjonaci wędkarstwa.

Jezioro Wielimie leżące obok Szczecinka, jest drugim pod względem wielkości jeziorem na Pojezierzu Drawskim. Jezioro stanowi fragment atrakcyjnych szlaków kajakowych: „Pętla Szczecinecka” i szlak rzeki Gwdy i z tej racji wykorzystywany jest przede wszystkim do turystyki kajakowej i windsurfingu. Ponadto jest idealnym miejscem do rozwoju turystyki wędkarskiej. Wędkarze także znajdą tu atrakcyjne łowiska. Jezioro zasobne jest w dorodne płocie, leszcze, liny, ale także można złowić tu dużego okonia czy szczupaka.

Jezioro Leśne to niewielkie jezioro położone na obrzeżach Szczecinka. Leśne jest kameralnym i bardzo czystym akwenem. Nad jeziorem znajduje się nie tylko plaża, ale jest też niewielkie pole biwakowe.

Jezioro Wilczkowo to mniejszy „bliźniak” okazałego Trzesiecka w Szczecinku. Przepięknie położony wśród buczynowych lasów akwen znany jest z ładnych sztuk leszczy, płoci i karasi. Można też złowić okazałego lina i sandacza. Wilczkowo to raj dla wędkarzy.

Kolejnym potencjałem turystycznym Szczecinka jest Mysia Wyspa położona na południowym brzegu jeziora Trzesiecko, jedno z najbardziej malowniczych i klimatycznych miejsc Szczecinka, które przyciąga mieszkańców jak również turystów dzięki rozbudowanej infrastrukturze rekreacyjnej, pomost, do którego cumuje tramwaj wodny, taksówki wodne jak również rowerki wodne i motorówki, baza gastronomiczna, piaszczysta plaża z kąpieliskiem jak również szereg innych atrakcji dla dzieci i dorosłych.

Szatę roślinną miasta stanowią kompleksy leśne, które zajmują obszar 676 ha tj. około 18 proc. powierzchni ogólnej w granicach administracyjnych miasta.

Głównymi miejskimi obszarami zielonymi są: Zabytkowy Park Miejski wzdłuż jeziora Trzesiecko, Park Leśników przy ul. Kołobrzeskiej, Lasek Zachodni, Małpi Gaj oraz Las Miejski.

Na terenie miasta istnieje Szlak Rowerowo – Pieszy Dookoła Jeziora Trzesiecko o długości 14,5 km. Szlak w całości położony jest w granicach miasta Szczecinek, w dużej mierze w Zabytkowym Parku Miejskim i jest najkrótszym z pięciu szlaków rowerowych przeznaczonych dla odwiedzających Pojezierze Szczecineckie. Wyróżniamy również:

* Żółty szlak rowerowy Zaczarowane Pejzaże o długości 51,7 km;

* Czarny szlak rowerowy Nizica o długości 42,2 km;

* Czerwony szlak rowerowy Jeziora Szczecineckie - 65,1 km;

* Zielony szlak rowerowy Dolina Parsęty 51,1 km.

Ponadto miasto Szczecinek w swoich zasobach posiada również krytą pływalnię, korty tenisowe, stadion miejski, Orliki, miejskie kąpieliska w tym plaża miejska, plaża wojskowa oraz kąpielisko Mysia Wyspa, hale sportowe, Muzeum Regionalne, Kino „Wolność”.

Dzięki bardzo dobrze rozwiniętej turystyce aktywnej, sportowej, wędkarskiej jak i rekreacyjnej oraz rozwiniętej bazie towarzyszącej, Szczecinek stał się jednym z głównych ośrodków sportowych i turystyczno - rekreacyjnych, w Polsce.

Plan opisuje też najważniejsze zabytki znajdujące sie na terenie Szczecinka, począwszy od Zamku Książąt Pomorskich oraz odnosi się do kluczowych dokumentów w zakresie rozwoju turystyki, m.in. do Strategii Rozwoju Województwa Zachodniopomorskiego do roku 2020.

Niezwykle ciekawa jest lista działań z zakresu turystyki zaplanowanych do realizacji w Szczecinku.

Jeżeli chodzi o miasto proponuje się m.in.: Budowę wielofunkcyjnego pomostu stałego na jeziorze Trzesiecko koło Zamku Książąt Pomorskich (w realizacji), uzupełnienie sieci trasy rowerowej w obrębie miasta w ramach "Koncepcji tras rowerowych Pomorza Zachodniego", poprawę atrakcyjności turystycznej poprzez odremontowanie zabytkowego budynku zaplecza plaży miejskiej. Prace remontowe będą polegały na rozbiórce całej konstrukcji drewnianej, naprawie uszkodzeń, wymianie uszkodzonych betonów, podmurówki/fundamentów, wykonaniu izolacji, wymianie stolarki otworowej oraz przywróceniu stanu pierwotnego z nowych materiałów. Realizacja projektu przyczyni się do rozwoju turystyki w regionie a także do zachowania dziedzictwa kulturowego poprzez ochronę budynku w obszarze wpisanym do rejestru zabytków, jako Park Miejski w m. Szczecinek. Szacowana wartość brutto projektu wynosi około 850 tys. zł, wzmocnienie roli turystyki wodnej poprzez budowę szlaku żeglarskiego łączącego jezioro Leśne poprzez Trzesiecko z jeziorem Wielimie. Projekt będzie polegał na przebudowie kanału Wilczkowskiego (około 500 m) łączącego jezioro Leśne z jeziorem Trzesiecko oraz rzeki Nizica o długości 2,3 km, wypływającej z jeziora Trzesiecko w Parku Miejskim, przepływającej przez miasto, nieużytki i uchodzącej do jeziora Wielimie, w celu przystosowania jej do pełnienia funkcji szlaku wodnego (kajakowego, żeglarskiego). Realizacja przedsięwzięcia wzmocni oraz poszerzy ofertę turystyczną miasta opartą na zasobach endogenicznych.

Swój pomysł na rozszerzenie turystycznej oferty miasta mają też lokalni przedsiębiorcy.

Zamierzają oni m.in. wybudować tawernę nad jeziorem Trzesiecko, hotelu nad jeziorem, pub irlandzki (w realizacji), przebudować wieże Kościoła Mariackiego i przystosować ją do funkcji tarasu widokowego, utworzyć Centrum Historyczne Zachodniopomorskie Fortyfikacje. Przedsięwzięcie ma na celu budowę Centrum Historycznego Zachodniopomorskie Fortyfikacje – Szczecinecki Rejon Umocniony. Centrum wraz z istniejącą infrastrukturą fortyfikacji Wału Pomorskiego na terenie powiatu szczecineckiego, rozbudowę Hotelu "Residence" oraz budowę Kompleksu Turystyki Aktywnej "Cztery Jeziora".

Tekst i foto: Sławomir Włodarczyk