Ponad 100 tabletów trafi do naszych uczniów

Miasto z Wizją / 29.04.2020 / Komentarze
Ratusz przekazał szczecineckim szkołom podstawowym również 15 laptopów

Od kilku tygodni wszystkie placówki edukacyjne w kraju pozostają zamknięte z uwagi na zagrożenie spowodowane koronawirusem. Stan ten potrwa jeszcze przez jakiś czas. Nauczyciele przeszli na pracę zdalną i prowadzą lekcje za pośrednictwem internetu. Również tą drogą dzieci i młodzież wysyłają pedagogom efekty pracy, którą wykonali w domu. Jednak nie wszyscy uczniowie dotychczas mieli możliwość korzystania ze zdalnej nauki z powodu braku komputera lub tabletu. Wkrótce się to zmieni. Ratusz zaaplikował do ministerstwa cyfryzacji o przyznanie grantu na zakup tabletów, z których będą mogli korzystać szczecineccy uczniowie. W efekcie miasto otrzymało 100 tys. złotych na zakup urządzeń, dzięki którym dzieci będą mogły kontynuować naukę w trybie zdalnym. Część otrzymanego grantu została już przeznaczona na zakup sprzętu.

- Zdecydowaliśmy się na skorzystanie z tego grantu na zakup tabletów lub laptopów. Postanowiliśmy w ramach tego wparcia zakupić tablety dla szkół, których uczniowie mają deficyty sprzętowe – mówi wiceburmistrz Maciej Makselon. - Jesteśmy już po rozstrzygnięciu ofertowym. Z kwoty 100 tys. złotych udało nam się wydać 70 tys. zł na 90 tabletów. Otrzymaliśmy także pierwsze deklaracje, że tę oszczędność w postaci 30 tys. złotych również będziemy mogli przeznaczyć na sfinansowanie kolejnych tabletów. Prawdopodobnie będziemy aneksowali tego dostawcę, który został wyłoniony w drodze zapytania ofertowego. Tym samym sporo powyżej 100 tabletów trafi do szkół, a w efekcie do uczniów. Myślę, że to powinno w całości uzupełnić deficyty sprzętowe w tej zdalnej nauce.

- My również jeszcze w ramach ratuszowych zasobów wygospodarowaliśmy 15 komputerów, które przekazaliśmy do Komunalnego Centrum Usług Wspólnych jako pośrednika, który następnie miał przekazać ten sprzęt szkołom podstawowym. Łącznie zatem do dyspozycji placówek i ich uczniów trafi ponad sto tabletów i piętnaście komputerów. Są to dość duże zasoby sprzętowe, które zostaną w trakcie tej sytuacji pandemicznej przekazane uczniom szczecineckich szkół.

Pierwszych 90 zamówionych tabletów powinno dotrzeć do Szczecinka w pierwszej połowie maja. Wtedy też sprzęt zostanie rozdysponowany pomiędzy placówki i przekazany uczniom, którzy do tej pory brykali się z problemem braku odpowiednich urządzeń do korzystania z trybu nauki zdalnej.

Tekst: Marzena Góra

Foto: 123rf