Ponad 8 mln zł na walkę z bezrobociem

Miasto z Wizją / 05.02.2018 / Komentarze
Prace interwencyjne, roboty publiczne, staże i szkolenia

W powiecie szczecineckim zatrudnienia poszukuje ponad 4,2 tys. osób, w tym w Szczecinku - 1,6 tys. (dane na koniec grudnia 2017 r.). Co prawda to dużo mniej niż rok wcześniej, ale problem jest i trzeba z nim walczyć.

Powiatowy Urząd Pracy pozyskał już pierwsze pieniądze na prowadzenie aktywnych form zwalczania bezrobocia w 2018 roku.

- Niejako na starcie otrzymaliśmy 8,35 mln zł z Funduszu Pracy i Europejskiego Funduszu Społecznego - mówi "Miastu z Wizją" Maciej Batura, zastępca dyrektora Powiatowego Urzędu Pracy.

Jak powiedział nam dyr. Batura, pieniądze zostaną przeznaczone m.in. na: prace interwencyjne - blisko 1,1 mln zł, roboty publiczne - 1,15 mln zł, staże - 1,37 mln zł, prace społecznie użyteczne - 190 tys. zł, szkolenia - 390 tys. zł, dotacje na rozpoczęcie własnej działalności gospodarczej - 1,25 mln zł oraz refundację kosztów wyposażenia stanowisk pracy - 1,1 mln zł.

PUP posiada też środki na tzw. bon zasiedleniowy - 250 tys. zł, dofinansowanie wynagrodzeń osób po 50 roku życia - 40 tys. zł, świadczenia aktywizacyjne - 26 tys. zł oraz tzw. bon stażowy - 20 tys. zł.

- To nie wszystkie pieniądze na aktywne formy zwalczania bezrobocia. W ciągu roku będziemy chcieli pozyskać dodatkowe środki na realizację kolejnych programów - zastrzega nasz rozmówca.

- Każda z gmin powiatu otrzymała już limity na roboty publiczne - dodaje nasz rozmówca. - Z pierwszymi programami już ruszyliśmy. Ogłoszenia o naborze będą systematycznie publikowane na naszej stronie internetowej:

www.szczecinek.praca.gov.pl