Powiat przejmuje od miasta udziały w szpitalu

Miasto z Wizją / 14.07.2020 / Komentarze
Tak zadecydowali radni Rady Powiatu. Jednogłośnie

Na dzisiejszej (wtorek, 14 lipca) nadzwyczajnej sesji Rady Powiatu radni podjęli decyzję o nabyciu udziałów w spółce Szpital w Szczecinku. Jednak głosowanie poprzedziła dość burzliwa, ponad godzinna dyskusja dotycząca głównie stanu finansowego spółki oraz dalszych możliwości zarówno jej finansowania, jak i wyjścia z wielomilionowego długu. \

Ostatecznie powiatowi radni 18 głosami „za” zdecydowali, że Powiat Szczecinecki powinien nabyć udziały w miejskim szpitalu. To 9 tys. 200 udziałów o wartości 1 tys. złotych każdy – mają zostać nabyte od miasta za symboliczną cenę 0,50 zł, czyli na łączną kwotę 4,6 tys. złotych.

W uzasadnieniu uchwały czytamy: - Sytuacja finansowa Spółki jest trudna, rok obrotowy 2019 Spółka zamknęła stratą netto w kwocie 8.792.999,97 zł. Dla pokrycia straty Spółki i zapewnienia jej dalszego funkcjonowania, konieczne stało się dofinansowanie Spółki przez jej wspólników, to zaś wymagałoby ich jednomyślności. Jednakże możliwości porozumienia się w tej sprawie przez wspólników wyczerpały się.

- Przełomem w rozmowach wspólników w powyższej sprawie była propozycja Starosty Szczecineckiego skierowana do burmistrza Miasta Szczecinek, zbycia przez Gminę Miasto Szczecinek na rzecz Powiatu Szczecineckiego wszystkich udziałów, z jednoczesnym pokryciem przez Gminę części straty Spółki za 2019 rok. Zbycie udziałów Miasta Szczecinek poprzez ich darowanie na rzecz Powiatu Szczecineckiego lub za „przysłowiową złotówkę". W wyniku negocjacji, Starosta i Burmistrz wypracowali wstępne stanowisko, w wyniku którego obaj wspólnicy zmieniliby umowę Spółki poprzez wprowadzenie obowiązku wniesienia przez nich dopłat na pokrycie straty za 2019 rok w łącznej kwocie 7.643.358 zł, z czego Powiat wniósłby kwotę 4.496.958 zł, a Gmina wniosłaby kwotę 3.146.400 zł, oraz zawarliby umowę zbycia udziałów, na mocy której Powiat nabyłby od Gminy wszystkie 9.200 udziałów za kwotę 0,50 zł za każdy udział, tj. za łączną kwotę 4.600 zł, przy czym skutek prawny nabycia udziałów nastąpiłby po wpłacie przez Gminę w całości kwoty dopłaty.

Radni w drodze głosowania wprowadzili także zmiany w budżecie powiatu na rok 2020 oraz w wieloletnim programie inwestycyjnym.

Tekst: Marzena Góra

Foto: Sławomir Włodarczyk