Powstanie Styczniowe Antoniego Berezowskiego

  • Aktualności
Miasto z Wizją / 11.02.2018 / Komentarze
Prelekcja w Muzeum Regionalnym dziś o godz. 14

Powstanie Styczniowe Antoniego Berezowskiego

Prelekcja w Muzeum Regionalnym o godz. 14

 

Dziś (czwartek 15.02) w Muzeum Regionalnym odbędzie się prelekcja na temat powstańca styczniowego Antoniego Berezowskiego.

- Ma to związek z inicjatywą nadania imienia jednemu z miejskich rond - napisał do nas Konrad Berezowski.

- Rondo imienia Antoniego Berezowskiego należy traktować jako uhonorowanie rodzin kresowych, z których wywodzi się wielu mieszkańców naszego miasta. Nasi przodkowie z Kresów brali udział w powstaniach. Stąd historia najbardziej znanego za granicą powstańca styczniowego jest historią niejednej kresowej rodziny. Oprócz dowódców powstania w Polsce nie są szerzej znani jego uczestnicy. Z kolei za granicą, jeśli już pisze się o historii Powstania Styczniowego, to z pewnością będzie wzmianka o Antonim Berezowskim, dzięki zainteresowaniu jego osobom, a przez nią losem Powstania Styczniowego, przez światową opinię publiczną XIX wieku.

- Dla inicjatywy ronda im. Antoniego Berezowskiego udało się uzyskać przychylność Związku Sybiraków. Antoni Berezowski, ojciec Antoniego Berezowskiego był Powstańcem Listopadowym, brał również udział w Powstaniu Styczniowym. Do wychowania Antoniego w duchu ciągłej troski o kraj pod zaborami przyczynił się również wuj Antoniego Berezowskiego, również powstaniec. Nie było prawie rodziny kresowej, a z tych wywodzi się większość szczecinecczan, której członkowie nie podzielaliby losu Antoniego Berezowskiego.

- O Antonim Berezowskim szeroko rozpisywały się Newsweek i Gazeta Wyborcza, poświęcając wyłącznie jego osobie długie artykuły.  Intelektualista, człowiek o szerokich horyzontach, do końca życia na zesłaniu w Nowej Kaledonii interesujący się sprawami Polski. Polskie środowiska emigracyjne walczyły do jego śmierci w 1916 roku (na dwa lata przed odzyskaniem niepodległości) o zwolnienie z zesłania.

- Postać Antoniego Berezowskiego obecna jest w europejskiej literaturze i sztuce. Wydarzenie z życia Antoniego Berezowskiego uwiecznił na obrazie francuski artysta Jean Baptiste Carpeaux. Jego dzieło znajduje się w paryskim Muzeum d’Orsay. Życie A. Berezowskiego było kanwą powieści J. Szczepańskiego Ikar i jej kontynuacji Wyspa. Zachowało się mnóstwo rycin, którymi najważniejsze europejskie tytułu ilustrowały przez kilkanaście miesięcy proces Berezowskiego, oskarżonego o próbę zamachu na cara za brutalne represje na społeczeństwie polskim. Złośliwi twierdzą, że zainteresowania światowej opinii publicznej Powstaniem Styczniowym było w tym okresie znacznie większe niż podczas samego powstania. Cyprian Kamil Norwid poświęcając wiersz Berezowskiemu nazwał go politycznym Matejko.

- Inicjatywa ronda im. Antoniego Berezowskiego byłaby pięknym gestem w stronę rodzin o kresowych korzeniach. Ubranie pamięci o Kresach, o powstańcach, o dziadkach naszych dziadków, w postać patrona ronda A. Berezowskiego ukazałaby, że mimo naszych europejskich aspiracji i pięknej najnowszej historii Solidarności pamiętamy o naszych kresowych korzeniach - kończy K. Berezowski.

Początek prelekcji o godz. 14.

Opracowanie: Sławomir Włodarczyk

Foto: K. Berezowski