Pracowite wakacje strażników miejskich

Miasto z Wizją / 10.09.2018 / Komentarze
Wykroczenia, mandaty i upomnienia, jednak przede wszystkim spotkania i zajęcia z dziećmi

Straż Miejska podsumowała wakacje 2018, czyli działania mające na celu zapewnienie bezpieczeństwa mieszkańcom Szczecinka w czasie letniego wypoczynku.

Działań strażników było moc. Nie tylko interwencji podejmowanych przez patrole zmotoryzowane i piesze, ale przede wszystkim działania o charakterze profilaktycznym. Te głównie skierowane były do dzieci i młodzieży.

- Przygotowując się do realizacji zadań na rzecz bezpieczeństwa i porządku publicznego w okresie letniego wypoczynku "Bezpieczne Wakacje 2018" przeprowadziliśmy 33 pogadanki na temat bezpiecznych wakacji, gdzie rozmawialiśmy z dziećmi i młodzieżą o zagrożeniach na drodze, w domu, na podwórku, w lesie, nad wodą a także w kontakcie z osobami obcymi w tym poznanymi przez Internet oraz zwierzętami - mówi "Miastu z Wizją" komendant Straży Miejskiej Grzegorz Grondys.

- Tematyka uzależnień była poruszana przez strażników przed okresem wakacyjnym na 15 spotkaniach w szkołach. Przeprowadziliśmy też 32 pogadanki na temat bezpieczeństwa w sieci, cyberprzemocy i odpowiedzialności prawno-karnej w sieci oraz 11 spotkań na temat sekstingu, także nowej "mody" w szkołach, czyli upublicznianiu zdjęć i filmów o tle seksualnym za pomocą Internetu. Strażnicy brali również udział w trzech apelach dla uczniów Szkół Podstawowych nr 7, nr 4 oraz Gimnazjum nr 3. Na prośbę Urzędu Gminy przeprowadziliśmy również pogadankę o bezpieczeństwie podczas wakacji z członkami 24 rodzin objętych nadzorem Asystenta Rodziny.

W wakacje strażnicy przeprowadzili zajęcia przypominające zasady bezpieczeństwa na czterech półkoloniach letnich organizowanych przez Szkołę Podstawową nr 1 (140 uczestników), Fundusz Tratwa, SAPiK oraz Klasztor Sióstr Niepokalanek.

- W tym czasie uczestniczyliśmy w 15 piknikach, podczas których najmłodsze dzieci korzystając z minimiasteczka ruchu drogowego uczyły się zasad bezpieczeństwa na drodze. Młodzież pokonywała również tor przeszkód korzystając z alkogogli i narkogogli pokazujących skutki używania narkotyków i alkoholu, z którymi młodzież może mieć kontakt - dodaje G. Grondys.

W wakacje Straż Miejska podejmowała też rutynowe działania, czyli wykonywali służbę patrolową w mieście przez całą dobę. Strażnicy wykonali też 31 wspólnych służb patrolowych z Policją oraz wspólnie z policjantami zabezpieczali koncerty odbywające się mieście.

- Podczas wakacji strażnicy ujawnili 1039 wykroczeń, z czego w 719 przypadkach zastosowali pouczenia oraz nałożyli 228 mandatów karnych na kwotę ponad 19 tys. zł. W 82 przypadkach zostaną skierowane wnioski o ukaranie, a 10 spraw zostało przekazanych do realizacji innym instytucjom. W okresie wakacyjnym patrole SM zastosowali blokady na koła 47 samochodów

- Za pomocą kamer monitoringu wizyjnego ujawniono 276 zdarzeń, z czego 260 interwencji podjęły nasze patrole - ujawnia G. Grondys.

- Najwięcej dotyczyło przypadków spożywania alkoholu w miejscach publicznych - 141, parkowania samochodów w miejscach gdzie obowiązuje zakaz parkowania samochodów – 55, sytuacji ujawnienia osób upojonych alkoholem, które leżały w miejscach publicznych - 29 oraz zakłócania ładu i porządku publicznego - 18 interwencji.

W ramach wykonywanych patroli, kontrolowane były miejsca wypoczynku dzieci i młodzieży tj. boiska osiedlowe, place zabaw oraz inne miejsca ich przebywania. Strażnicy przekazali Policji 8 ujętych osób, w tym trójkę nieletnich, którzy niszczyli urządzenia
w strefie aktywnego wypoczynku. W tym czasie 15 osób zostało doprowadzonych do miejsca zamieszkania, w tym nieletni upojony alkoholem czy starsza kobieta z zanikami pamięci. 4 osoby zostały odwiezione do szpitala lub przekazane zespołom ratunkowym.

1 lipca patrol dozorując ul. Armii Krajowej wylegitymował dwie osoby poruszające się rowerami po chodniku. Legitymowany młody mężczyzna wprowadził strażników w błąd podając fałszywe dane. W trakcie wykonywania z nim czynności okazało się, że jest to szesnastolatek znajdujący się w stanie wskazującym na spożycie alkoholu. Nieletni został doprowadzony do miejsca zamieszkania i przekazany ojcu.

26 lipca w parku miejskim strażnicy ujęli dwójkę nieletnich podczas spożywania alkoholu. Oboje zostali przekazani Policji.

16 sierpnia na ul. Myśliwskiej strażnicy zastali czternastolatka, który pił piwo. Nieletni został przekazany matce. Ponadto strażnicy udzielili pomocy w uruchomieniu 16 pojazdów.

To nie wszystkie działania SM mające na celu zapewnienie bezpieczeństwa mieszkańcom Szczecinka.

Udzielono dwóch asyst dla pracowników Zakładu Gospodarki Mieszkaniowej przy wejściach do lokali, asysty dla PGK przy wycince drzew oraz pracownikowi UM w związku z działaniami w sprawie zanieczyszczenia jeziora Trzesiecko. Strażnicy przejęli lub odłapali 24 bezpańskie psy i 15 kotów, które zostały umieszczone w schronisku dla zwierząt.

- Oprócz tego podejmowaliśmy interwencje związane ze zwierzętami dziko żyjącymi - dodaje komendant Grondys.

- Podjęliśmy też 22 interwencje związane z udzielaniem pomocy rannym ptakom znalezionym na terenie miasta, m.in. łabędziom i bocianom. W czterech przypadkach były to interwencje związane z jeżami, jeden uległ poparzeniom a dwa potrąceniu przez samochody. W każdym przypadku zwierzęta zostały przekazane lekarzowi weterynarii.

Reasumując, wakacje Straży Miejskiej były bardzo pracowite. Strażnicy zabezpieczali organizowane na terenie miasta imprezy kulturalno - oświatowe i sportowe oraz miejsca, w których dochodziło do zdarzeń zagrażających bezpieczeństwu mieszkańców, m.in. połamanych drzew, pożarów, żądlących owadów, zapadlisk na chodnikach i ulicach, miejsc kolizji i wielu innych.