Prezes ZGM-TBS szczerze o inwestycjach

Miasto z Wizją / 22.10.2015 / Komentarze
Rozmowa z Tomaszem Wełkiem, Prezesem Spółki ZGM-TBS

Postanowiliśmy porozmawiać z Tomaszem Wełkiem, Prezem Spółki ZGM-TBS o inwestycjach oraz pierwszych przygotowaniach do najchłodniejszej pory roku.

Miasto z Wizją :  Małymi krokami zbliża się zima, czy dla  ZGM-TBS oznacza to szczególne zmiany lub przygotowania ?

Tomasz Wełk : Oczywiście jak co roku przygotowujemy się do okresu zimowego, polega to przede wszystkim na zabezpieczeniu otwartych otworów okiennych (przeważnie piwnicznych i strychowych), zabezpieczeniu przed zamarzaniem instalacji wod-kan w pustostanach przeznaczonych do przebudowy/ remontu, dokończenia prowadzonych jeszcze inwestycji związanych z wykonywaniem instalacji c.o. i podłączaniem budynków do MEC w ramach dofinansowania z programu Kawka II oraz kończenia innych inwestycji i remontów wykonywanych na zewnątrz ( docieplenia, remonty elewacjii dachów).

MzW :  Jak wygląda sytuacja z mieszkaniami, lokalami socjalnymi, czy jest ich wystarczająca ilość w porównaniu do osób potrzebujących w Szczecinku ?

T.W. : Są już pierwsze efekty zmiany zasad przyznawania lokali komunalnych i socjalnych: wstępna lista rodzin do przydzielenia lokali komunalnych stałych i socjalnych na rok 2016 obejmuje odpowiednio ilości 50 i 20 rodzin ( w sumie 70), co daje szanse na jej realizację w większości w roku 2016; problem jest oczywiście nadal z rejestrem osób/ rodzin do przydzielenia lokali socjalnych z wyroków eksmisyjnych – tutaj ilość zarejestrowanych wyroków (około 300) powoduje, że możliwość jej realizacji jest niewystarczająca/ nieadekwatna do potrzeb. Sytuację mogą poprawić nowe inwestycje lokali socjalnych,w tym przebudowa koszarowca co pozwoli na przekwaterowanie najemców mieszkań komunalnych w starym zasobie (o obniżonym standardzie) i ich następne przekwalifikowanie i zasiedlenie jako lokale socjalne.

MzW : Na jakim etapie jest planowana inwestycja przy ul. Polnej ? (chodzi o remont starego budynku, z przeznaczeniem na mieszkania komunalne) ?

T.W. : Jest wyłoniony wykonawca, firma z Polic, wynagrodzenie ryczałtowe 4 114 000 zł – przebudowa koszarowca wraz z zagospodarowaniem terenu, miejscami postojowymi, drogami wewnętrznymi, placem zabaw i terenami zielonymi; termin realizacji do końca marca 2017; ilość mieszkań komunalnych 25; finansowanie z budżetu Miasta Szczecinek z dofinansowaniem zadania z Banku Gospodarstwa Krajowego w ramach wspierania tworzenia lokali socjalnych ( uwolnionych ze starego zasobu); w latach następnych, po zakończeniu przebudowy koszarowca, planujemy budowę nowego budynku mieszkalnego ( wolna działka na przeciwko Komendy Policji) w oparciu o posiadaną dokumentację projektową – kwestia czy będą to mieszkania na sprzedaż, czy na wynajem pozostaje otwarta na dzień dzisiejszy.

MzW : Jak przebiegły inwestycje wykonywane w ostatnich miesiącach, czy były takie, które przyniosły wyjątkowo dużo problemów ?

T.W: Inwestycje i remonty realizowane są zgodnie z planem; większość zadań planowana do wykonania w roku bieżącym jest już zakończona; niektóre zadania są w trakcie realizacji, kończymy podłączenia do MEC zaplanowane w roku bieżącym – przypomnę z programu Kawka I w ubiegłym roku zrealizowaliśmy/ podłączyliśmy do MEC ponad 40 budynków, natomiast w roku bieżącym z Kawki II - ponad 60 budynków; jest to olbrzymi wysiłek bowiem nawet przy dofinansowaniu 55% z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, należało wyłożyć wkład własny 45% wartości inwestycji; dzięki dokapitalizowaniu Spółki ZGM TBS z budżetu Miasta Szczecinek kwotą ponad 700 tys. zł było możliwe zrealizowanie zadań, dzięki czemu w bardzo istotny sposób zmniejszył się poziom niskiej emisji ( likwidacja palenisk, kotłów i pieców na opał stały).

MzW : Czy Spółka ZGM-TBS dysponuje mieszkaniami do remontu ?

T.W. : W roku bieżącym będą jeszcze dwa ogłoszenia mieszkań do remontu: jedno już się pojawiło oferując 6 lokali – wnioski, jeden na wybrany można składać do dnia 20 listopada br., a drugie ( ostatnie w dotychczasowej formule) pojawi się pod koniec listopada; należy zaznaczyć że tylko do końca roku mogą się na nie zapisywać rodziny/ osoby ujęte na tzw. starych listach oczekujących na przydział lokalu komunalnego; od nowego roku 2016 osoby te nie będą mogły starać się o lokal do remontu, ponieważ stare listy przestaną obowiązywać (a jest na nich obecnie kilkaset osób/ rodzin), natomiast zaczną obowiązywać nowe listy – lista na rok 2016 obejmuje tylko 50 rodzin.

MzW :  Czym Pan jako Prezes ZGM-TBS mógłby się pochwalić mieszkańcom Szczecinka ?

T.W. : Powodów do zadowolenia jest kilka: po pierwsze modernizacja zasobów w zakresie zmiany systemu ogrzewania ( wykonanie instalacji c.o., likwidacja pieców, podłączenie do MEC ponad 100 budynków w okresie dwóch lat w ramach programu Kawka); po drugie remonty elewacji i dachów wspólnot mieszkaniowych nieruchomości z dofinansowaniem z budżetu Miasta Szczecinek- łącznie z obecną VIII edycją programu to już około 150 budynków gruntownie wyremontowanych od początku działania programu; po trzecie rusza długo oczekiwana inwestycja w zakresie przebudowy ostatniego koszarowca przy ul. Polnej na budynek mieszkalny (25 mieszkań komunalnych), co w istotny sposób przyczyni się do zakończenia rewitalizacji tego kwartału powojskowego (obecnie jest już wyburzona stara hala sportowa); po czwarte zmiana zasad przyznawania lokali komunalnych i socjalnych która powoduje, że do przydziału tych lokali kwalifikują się tylko rodziny najbardziej potrzebujące, niemające zaspokojonych potrzeb mieszkaniowych, a ich dochód, ilość dzieci, i inne czynniki społeczne decydują o ilości przyznanych punktów, a w konsekwencji kolejności na liście do przydziału; listy wg nowych zasad będą tworzone na każdy rok począwszy od 2016 roku.