Radni jednogłośnie "za" szczecineckim becikowym

Miasto z Wizją / 25.01.2019 / Komentarze
Rodzice dostaną 1 tys. złotych wsparcia za nowo narodzone dziecko

Wśród przedwyborczych obietnic obecnego burmistrza Daniela Raka znalazł się także punkt dotyczący finansowego wsparcia świeżo upieczonych rodziców. „Szczecineckie becikowe” dotyczy jednorazowej zapomogi w wys. 1000 zł dla rodziców nowo narodzonego maluszka - mieszkańca Szczecinka.

Podczas dzisiejszej (24 stycznia) sesji Rady Miasta radni jednogłośnie przyjęli stosowna uchwałę, a tym samym już wkrótce rodzice nowo narodzonych dzieci będą mogli liczyć na jednorazowy zastrzyk finansowy z miejskiej kasy.

W projekcie uchwały zapisano m.in., że decyzję w sprawie "becikowego" podejmuje w drodze administracyjnej Burmistrz Szczecinka, a w przypadku urodzenia więcej niż jednego dziecka podczas jednego porodu zapomoga przysługuje na każde dziecko. Co ważne "Szczecineckie becikowe" obejmuje każde dziecko urodzone po 31 grudnia 2018 roku.

Z kolei w uzasadnieniu uchwały możemy przeczytać m.in., że: "Ustawa z marca 1990 r. o samorządzie gminnym wśród zadań należących do jego kompetencji zalicza prowadzenie polityki prorodzinnej, natomiast przepisy Konstytucji RP nakazują podjęcie przez władzę publiczną starań zmierzających do ochrony i pomocy rodzinie.

Wychodząc naprzeciw Mieszkańcom Szczecinka jako społeczność chcemy zapewnić wsparcie finansowe rodzicom związane z narodzeniem się dziecka oraz w sposób trwały poprawić sytuację demograficzną Miasta Szczecinek.

Uzasadnionym zatem jest podjęcie uchwały Rady Miasta w sprawie zapomogi z tytułu urodzenia się dziecka finansowanej ze środków własnych.

Zapomogę z tytułu urodzenia się dziecka otrzyma rodzic lub opiekun prawny albo opiekun faktyczny dziecka zamieszkały wraz z dzieckiem w Szczecinku przez nieprzerwany okres 12 miesięcy przed dniem narodzin dziecka i w dniu złożenia wniosku o zapomogę niezależnie od wysokości dochodów.

Środki finansowe na wypłatę jednorazowej zapomogi zabezpieczono w budżecie miasta na 2019 roku.

Tekst: Marzena Góra/Sławomir Włodarczyk

Foto: youtube com