Radni „za” przejęciem przez miasto budynku Dworca PKP

Miasto z Wizją / 10.07.2017 / Komentarze
Podczas podejmowania uchwały miejscy radni byli jednogłośni

W poniedziałek, 10 lipca miejscy radni podjęli decyzję o nieodpłatnym nabyciu przez Miasto Szczecinek od Polskich Kolei Państwowych Spółka Akcyjna prawa użytkowania wieczystego nieruchomości położonej w Szczecinku wraz z prawem własności budynku dworca kolejowego. Decyzja w tej sprawie była jednogłośna. Za przyjęciem uchwały głosowało 15 radnych obecnych na sali obrad.

W projekcie czytamy m.in.: Wyraża się zgodę na nieodpłatne nabycie prawa użytkowania wieczystego nieruchomości zabudowanej o pow. 0,1518 ha położonej przy ul. Dworcowej 1 wraz z prawem własności posadowionego na niej budynku dworca kolejowego, z przeznaczeniem na cele związane z inwestycjami infrastrukturalnymi służącymi wykonywaniu zadań własnych gminy w dziedzinie transportu.

Uzasadnieniem projektu jest fakt, że: Budynek dworca ulega szybkiej dekapitalizacji i wymaga pilnego remontu, a ponadto w aktualnym stanie nie przynosi chluby miastu i jego mieszkańcom. Jego zły stan techniczny budzi niepokój tym bardziej, że został on wpisany decyzją nr 701/2014 Zachodniopomorskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Szczecinie do rejestru zabytków pod nr A-1237 i zgodnie z przepisami ustawy o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami powinien być odpowiednio zabezpieczony i utrzymywany.

Miasto po przejęciu dworca wyremontuje go i należycie zagospodaruje na potrzeby społeczności lokalnej, co spowoduje, że stanie się on wizytówką Szczecinka. W budynku dworca miasto będzie realizować zadania własne za pośrednictwem komunalnej instytucji kultury, tj. prowadzić działalność kulturalno-oświatową, w szczególności skierowaną do dzieci i młodzieży, prowadzenie galerii sztuki, działalność w zakresie informacji turystycznej oraz uzupełniająco działalność gastronomiczną.

Niezależnie od powyższego miasto udostępni powierzchnie w budynku dworca na realizację zadań z zakresu transportu kolejowego dla PKP i innych jednostek wskazanych przez PKP.

Tekst: Marzena Góra
Foto: Sławomir Włodarczyk