Raport z wielkiej budowy cz. 14

Miasto z Wizją / 19.11.2017 / Komentarze
Prace trwają już na całej długości przyszłej S11

Trwa budowa wschodniego obejścia miasta w ciągu drogi ekspresowej S11. Na bieżąco monitorujemy działania Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad. Wiadomości dotyczące postępu prac na 12-km szlaku przyszłej szczecineckiej obwodnicy można przeczytać w naszych cyklicznych artykułach: "Raport z wielkiej budowy".

Zakres prac jest imponujący i z tygodnia na tydzień coraz większy. Prowadzone są one już na całej długości przyszłej obwodnicy, głównie na odcinku od ul. Bugno do ul. Leśnej.

Nie ma się zatem co dziwić, że zaawansowanie finansowe Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad rośnie niemal z dnia na dzień. Na koniec października budowa szczecineckiej obwodnicy przerobiła już kwotę około 70 mln zł (kwota docelowa inwestycji to ponad 323 mln zł - dop. red.). Część z tych pieniędzy trafia do szczecineckich firm - podwykonawców generalnego wykonawcy budowy obwodnicy konsorcjum firm Eurovia Polska - Warbud.

Jak poinformowała GDDKiA, drogowcy prowadzą głównie prace ziemne - wykopy, nasypy, osuszanie warstw nasypów i wymianę gruntów.

W ramach robót mostowych kontynuowano rozbiórkę wiaduktu WD1 (Bugno), na obiekcie K2 (stacja PKP Szczecinek Chyże) wykonywano wymianę gruntu, na obiekcie M3 (most nad Niezdobną) wykonywano zbrojenie i deskowanie fundamentu, próbne obciążenia, betonowanie podkładów betonowych i ławy fundamentowej, na obiekcie WD4A (przejazd kolejowy przy ul. Słupskiej) przeprowadzano roboty palowe, na obiekcie WD-5 (za cmentarzem) wykonywano zbrojenie i deskowanie korpusów, na obiektach WD-6 i WD7 (wiadukty nad torami kolejowymi szlaków Szczecinek - Słupsk i Szczecinek - Chojnice) wykonywano zbrojenie i deskowanie korpusów, a na obiekcie WD10 (wiadukt nad ul. Leśną) wykonywano zbrojenie i deskowanie przyczółka.

W związku z wielką budową coraz częściej występują też utrudnienia dla mieszkańców Szceicnka i nie tylko. Droga na Bugno jest zamknięta i trzeba korzystać z objazdu i przejścia przez tory. Na ulicy Słupskiej zorganizowano objazd. To tam ma powstać węzeł drogowy "Szczecinek Śródmieście". Do tego nasila się ruch ciężkich pojazdów ulicami miasta, szczególnie Narutowicza, 1 Maja, Słupską i Kaszubską.