Rozliczenia z przeszłością na sesji Rady Miasta

  • Aktualności
Miasto z Wizją / 27.08.2016 / Komentarze
Mieszkaniec Szczecinka chce pozbawienia honorów oficerów Służby Bezpieczeństwa

Mieszkaniec Szczecinka Jan Zyndram Maszkowski złożył wniosek do Rady Miasta o odebranie Odznaki Honorowej „Zasłużony dla Miasta Szczecinka” dwóm oficerom Milicji Obywatelskiej, byłym zastępcom Komendanta Rejonowego Urzędu Spraw Wewnętrznych w Szczecinku ds. Służby Bezpieczeństwa mjr Wojciechowi Waligórze i mjr Zdzisławowi Siebertowi. Obaj oficerowie pełnili służbę na tym stanowisku w latach 80/90. Obaj też negatywnie zostali zweryfikowani i wydaleni z szeregów tworzącej się po transformacji ustrojowej Policji Państwowej.  

Sprawą zajęła się Komisja Prawa, Legislacji i Porządku Publicznego Rady Miasta (wniosek J. Z. Maszkowskiego będzie rozpatrywany na sesji w poniedziałek 29 sierpnia br.). Członkowie komisji zaopiniowali wniosek negatywnie.

W uzasadnieniu projektu uchwały czytamy m.in., że do Rady Miasta Szczecinek 8 lipca br. wpłynął wniosek Jana Zyndrama Maszkowskiego o odebranie Odznaki Honorowej „Zasłużony dla Miasta Szczecinka” Zdzisławowi Siebertowi oraz Wojciechowi Waligórze i usunięcie ich nazwisk z listy Zasłużonych Mieszkańców Szczecinka opublikowanej na oficjalnej stronie Urzędu Miasta.

- Wnioskodawca uzasadniając swój wniosek wskazał, że ww. osobom nie należy się Odznaka Honorowa „Zasłużony dla Miasta Szczecinka", ponieważ, jak przypuszcza, protokół z posiedzenia Prezydium Miejskiej Rady Narodowej, w trakcie którego zdecydowano o przyznaniu „obu funkcjonariuszom” odznaki nie zawiera uzasadnienia zgłaszanych kandydatur - wskazuje Komisja RM.

W dalszej części uzasadnienia wniosku, czytamy: "Wnioskodawca opisuje działalność zawodową oficerów, którzy byli wieloletnimi funkcjonariuszami Służby Bezpieczeństwa RUSW w Szczecinku oraz, że zostali oni negatywnie zweryfikowani przez Wojewódzką i Centralną Komisję Kwalifikacyjną".

I dalej: "Rada Miasta Szczecinek, mając na uwadze obowiązujące przepisy prawa tj. m.in. art. 223 § 1 Kodeks postępowania administracyjnego postanowiła negatywnie rozpatrzyć wniosek, ponieważ brak jest podstaw prawnych do podjęcia przez Radę Miasta uchwały zgodnej z wnioskiem wnioskodawcy. Należy wskazać m.in., że postanowienia Regulaminu przyznawania Odznaki Honorowej „Zasłużony dla Miasta Szczecinka” stanowiącego załącznik do uchwały Rady Miejskiej w Szczecinku z dn. 2 grudnia 1991 roku w sprawie regulaminu przyznawania Odznaki Honorowej „Zasłużony dla Miasta Szczecinka” zawiera postanowienie, zgodnie, z którym utrata odznaki następuje w razie prawomocnego skazania osoby wyróżnionej na karę dodatkową pozbawienia praw publicznych. Rada Miasta nie posiada wiedzy, że osoby wymienione we wniosku, zostały prawomocnie skazane na karę dodatkową pozbawienia praw publicznych".

Komisja wskazuje też: "Ponadto należy wskazać, że zgodnie z ugruntowanym orzecznictwem sądów administracyjnych, rada gminy może podejmować uchwały jedynie na podstawie i w granicach upoważnienia ustawowego, precyzyjnie i kompleksowo realizujących delegację ustawową. Brak takiej podstawy uniemożliwia podjęcie wnioskowanej przez wnioskodawcę uchwały".

Odznakę Honorową „Zasłużony dla Miasta Szczecinka" posiada 237 osób.

Tekst: Sławomir Włodarczyk

Foto: Wikipedia