Rusza budowa ronda. Ulica Kościuszki wyłączona z ruchu

Miasto z Wizją / 05.04.2017 / Komentarze
Od poniedziałku kierowcy muszą liczyć się ze sporymi utrudnieniami. Ul. Jasna będzie dwukierunkowa. Za to ul. Jeziorną już nie pojedziemy

Szczecineccy kierowcy przez najbliższe dwa miesiące muszą uzbroić się w cierpliwość i ze sporymi utrudnieniami w ruchu na jednej z głównych ulic. Lada dzień ruszy przebudowa i wyłączenie z ruchu głównego ciągu komunikacyjnego łączącego zachodnią część miasta z centrum. Mowa o ul. Kościuszki, gdzie na skrzyżowaniu z ul. Jasną powstanie rondo mające docelowo znacznie usprawnić ruch samochodów w tym miejscu. Zanim jednak tak się stanie, zmotoryzowanych mieszkańców czeka trudny czas. Dziś (środa, 5 kwietnia) miasto przekazało plac budowy wykonawcy inwestycji – firmie "Marbruk" z Charzykowy koło Chojnic. Prace na tym odcinku rozpoczną się już w  przyszłym tygodniu.

- Czeka nas trudny okres, jeżeli chodzi o poruszanie się po szczecineckich ulicach i trzeba to otwarcie powiedzieć, prosząc jednocześnie kierowców o wyrozumiałość – mówi nam wiceburmistrz Daniel Rak. – Z powodu budowy ronda na skrzyżowaniu ul. Jeziornej i Kościuszki wprowadzimy duże utrudnienia. Tych utrudnień możemy spodziewać się już od poniedziałku, 11 kwietnia. Generalny wykonawca jest właśnie na etapie uzgadniania tzw. projektu organizacji ruchu.

Jakie zmiany czekają kierowców przez najbliższe dwa miesiące? Przede wszystkim na ul. Kościuszki zostanie wprowadzony ruch wahadłowy. Z kolei ul. Jeziorna będzie ulicą ślepą, obustronnie zamkniętą, po której będą mogli się poruszać tylko i wyłącznie jej mieszkańcy. Dla innych osób ulica ta na czas realizacji inwestycji będzie zamknięta.

– Wrócimy także do rozwiązania, które kiedyś funkcjonowało w naszym mieście, czyli do ruchu dwukierunkowego na ul. Jasnej. Podobnie będzie w przypadku ul. Ordona, gdzie na tym krótkim odcinku jednokierunkowym zostanie wprowadzony ruch dwukierunkowy. Dodatkowo będzie tu występowało ograniczenie prędkości do 30 km/h – kontynuuje nasz rozmówca. - Jestem kierowcą i zdaję sobie z tego sprawę, że mamy wyrobione pewne nawyki poruszania się po mieście, zwłaszcza po tych ulicach jednokierunkowych. Dlatego zwracam się do kierowców z prośbą o zachowanie szczególnej ostrożności.

To nie koniec zmian. Na ul. Kościuszki – w trakcie prac nie wymagających całkowitego jej wyłączenia z użytkowania – będzie się odbywał ruch wahadłowy. Pojawi się tu także sygnalizacja świetlna. Wszelkie utrudnienia potrwają do 30 czerwca, do czasu zakończenia inwestycji.

Więcej na ten temat w naszym jutrzejszym (6.04) programie samorządowym.

Tekst: Marzena Góra
Foto: Sławomir Włodarczyk