SB nie zapomina o swoich ludziach

  • Aktualności
Miasto z Wizją / 20.02.2019 / Komentarze
Radny ma problem. Starosta też. Co zrobi rada i zarząd powiatu?

Przed piątkową (22.02) sesją Rady Powiatu Szczecineckiego, radni otrzymali pismo mieszkańca powiatu dot. przeszłości radnego i członka zarządu powiatu Andrzeja Górki (PiS). Autor ujawnił też dokumenty z przeszłości starosty Krzysztofa Lisa wskazujące, że w latach 70. obecny włodarz powiatu miał być …młodym aktywistą i członkiem Ochotniczej Rezerwy Milicji Obywatelskiej.

W piśmie (Biuro Rady Powiatu zna dane personalne autora, pismo ujawniamy w całości) czytamy:

Proszę o podjęcie szybkich i zdecydowanych działań celem stwierdzenia wygaśnięcia mandatu radnego Rady Powiatu szczecineckiego Arkadiusza Krzysztofa Górki, ur. 11.05.1965 r. w Szczecinku, sprawującemu mandat z ramienia Prawa i Sprawiedliwości.

Uzasadnienie:

1. Arkadiusz Górka umieszczony jest w katalogu funkcjonariuszy aparatu bezpieczeństwa Instytutu Pamięci Narodowe jako funkcjonariusz Służby Bezpieczeństwa na stanowisku wywiadowcy Wydziału "B" WUSW Koszalin w okresie 1.12.1988-1.02.1989 r.

2. Arkadiusz Górka w mediach społecznościowych reklamuje miejsce swojej pracy jako własna działalność gospodarcza. W swoim oświadczeniu majątkowym złożonym w grudniu 2018 r. nie wspomina o prowadzeniu własnej działalności gospodarczej, ani osiągniętych z tego tytułu dochodach lub stratach.

2. W czasie kampanii wyborczej do Rady Powiatu Szczecineckiego 2018 Arkadiusz Górka określał się jako "leśnik" - świadomie wprowadzając w błąd wyborców i zatajając fakt bycia funkcjonariuszem aparatu represji Służby Bezpieczeństwa PRL i Milicji Obywatelskiej, czym świadomie i celowo wprowadził w błąd wyborców.

4. W swoim oświadczeniu majątkowym Arkadiusz Górka podaje osiągnięte dochody - emerytura w kwocie 17 313,46 zł. Ze względu na wiek Arkadiusza Górki wynika z tego, że osiągnięcie w takim wieku emerytury jako leśnika jest ewenementem w skali naszego kraju. Jest najmłodszym w Polsce leśnikiem na emeryturze.

W oświadczeniu majątkowym Arkadiusz Górka nie przedstawił ceny nabycia mieszkania od jednostki samorządu terytorialnego, co jest rażącym złamaniem obowiązującego prawa. Przy zakupie mieszkania od gminy Arkadiusz Górka mógł jako najemca otrzymać bonifikatę 40 -95 proc. ceny nabycia mieszkania. Powinien wykazać uzyskaną ulgę jako dochód, również w oświadczeniu majątkowym. Przedstawione oświadczenie majątkowe powinno być zweryfikowane przez organy kontrolne (Urząd Skarbowy, Prokuratura). Oczywistym jest, że po otrzymaniu tego pisma przewodniczący Rady Powiatu Szczecineckiego wystąpi do wymienionych celem skrupulatnego sprawdzenia oświadczenia majątkowego, zgodnie z nazwą swojej partii politycznej Prawo i Sprawiedliwość - ta piękna, nazwa zobowiązuje.

Przedstawione powyżej fakty nie budzą, wątpliwości, że Pan Arkadiusz Górka nie powinien pełnić funkcji publicznej w samorządzie powiatowym. Osoba, która wybiórczo traktuje swój życiorys ukrywając mroczne jego fragmenty nie może być reprezentantem społeczności lokalnej.  

Radny rady powiatu powinien mieć nieposzlakowaną opinię i być autorytetem, kierującym się nie dobrem własnym, tylko mieszkańców. Pan Arkadiusz Górka ze względu na stopień zażyłości z Panią poseł Golińską i dzięki jej protekcjonizmowi został umieszczony na pierwszym miejscu listy wyborczej w okręgu, z którego startował. To zdumiewające patrząc na życiorys tej osoby. Pan Arkadiusz Górka został członkiem zarządu Powiatu Szczecineckiego, głównie by poprawić swoją sytuację materialną (dieta pow. 2 tys. zł).

Zwracam sie do wszystkich radnych Rady Powiatu Szczecineckiego o podjęcie skutecznych działań eliminujących Arkadiusza Górkę z życia publicznego. Ludzie honoru w takich okolicznościach jak przedstawiłem sami zrezygnowaliby z pełnionej funkcji. Tak nakazuje zwykła uczciwość i przyzwoitość. Nie wątpię, że Arkadiusz Górka tak nie postąpi. Kodeks Boziewicza jest mu nieznany a honor to frazes, którym potrafi epatować w mediach społecznościowych. Nie wierzę też, by jakiekolwiek starania w przedmiotowej sprawie podjął Pan starosta Krzysztof Lis, niegdyś młody aktywista komunistycznej bojówki ORMO (Ochotnicza Rezerwa Milicji Obywatelskiej).

Co w tej sprawie zrobi przewodniczący Rady Powiatu Cezary Jankowski? Co uczyni Zarząd Powiatu? O tym przekonamy się na piątkowej sesji.

Tekst i foto: Sławomir Włodarczyk

Załączniki: Fragmenty skanów pisma z danymi Instytutu Pamięci Narodowej