Spełnij warunki, zdaj egzamin, zostań strażnikiem

  • Aktualności
Miasto z Wizją / 01.03.2019 / Komentarze
Straż Miejska prowadzi nabór

Młodzi, wykształceni, a przede wszystkim sprawni fizycznie ludzie mogą zostać strażnikiem miejskim (aplikantem). Szczecinecka formacja ogłosiła właśnie nabór do służby. Etat dostanie najlepszy z najlepszych.

- Mamy wolny etat i na to wakujące stanowisko szukamy odpowiednich kandydatów - mówi "Miastu z Wizją" komendant SM Grzegorz Grondys.

- Młody człowiek chcący rozpocząć u nas służbę musi posiadać obywatelstwo polskie, mieć ukończone 21 lat, korzystać z pełni praw publicznych, posiadać co najmniej wykształcenie średnie oraz nienaganną opinię. To nie wszystko. Chcący włożyć mundur strażnika nie może być skazany prawomocnym wyrokiem sądowym za przestępstw ścigane z oskarżenia publicznego lub przestępstwo skarbowe, powinien prezentować dobrą sprawność, zarówno pod względem fizycznym jak i psychicznym oraz mieć uregulowany stosunek do służby wojskowej.

Straż Miejska stawia też inne warunki. Przyszły strażnik powinien sprawnie obsługiwać komputer oraz programy komputerowe Microsoft Office, znać topografię Szczecinka oraz posiadać prawo jazdy min. kat. B. Wskazane jest posiadanie dodatkowych uprawnień np. z zakresu ratownictwa medycznego.

Na jakie zarobki może liczyć świeżo upieczony strażnik miejski? Otóż na wynagrodzenie zasadnicze w wys. 2400 zł brutto oraz dodatek za wieloletnią pracę (5-20 proc.) uzależniony od posiadanego stażu pracy.

Po pierwszym roku zatrudnienia istnieje możliwość zawarcia umowy na czas nieokreślony i awansu na stanowisko młodszego strażnika, „trzynastą pensję”, bezpłatne szkolenia, świadczenia socjalne, preferencyjne ubezpieczenie grupowe oraz bezpłatne zajęcia sportowe. 

Obowiązki? Do zadań osoby zatrudnionej na stanowisku strażnika należeć będzie ochrona porządku publicznego zgodnie z ustawą o strażach gminnych, w tym m.in. podejmowanie interwencji związanych z nieprzestrzeganiem przepisów prawa, ochrona zgromadzeń i imprez publicznych również obiektów użyteczności publicznej oraz działania w zakresie ratowania życia i zdrowia obywateli.

- Praca wykonywana jest w pełnym wymiarze czasu pracy w systemie zmianowym (obejmującym godziny nocne i dni świąteczne) - dodaje komendant Grondys.

- To praca samodzielna, narażona na szczególne obciążenia psychiczne, wymagająca szczególnej koncentracji, dobrego słuchu i ostrości wzroku. Praca prowadzona będzie na terenie Szczecinka, wykonywana wewnątrz i na zewnątrz pomieszczeń, również w obiektach nieprzystosowanych do potrzeb osób niepełnosprawnych, praca z wykorzystaniem monitora ekranowego, w zmiennych warunkach atmosferycznych. Praca strażnika to również narażenie na kontakt fizyczny z osobą obezwładnianą oraz stosowanie środków przymusu bezpośredniego.

Warto też dodać, że osoby zaproszone do udziału w teście sprawności fizycznej, przed przystąpieniem do ćwiczeń, będą zobowiązane do podpisania oświadczenia o braku przeciwwskazań zdrowotnych do udziału w tym teście.

Rodzaje ćwiczeń na teście: uginanie ramion w podporze przodem – tzw. „pompki” (min. 20/30 sek.), siady z leżenia tyłem – tzw. „brzuszki” (min. 22/30 sek.), przysiady (min. 24/30 sek.), bieg na 1000 m (maks. czas 4,25 min.).

Jakie dokumenty trzeba złożyć, gdzie i w jakim terminie, o tym wszystkim można się dowiedzieć ze strony internetowej szczecineckiej Straży Miejskiej:

http://www.sm.szczecinek.pl/ogloszenia/ogloszenie-o-naborze-na-straznika...

lub osobiście w komendzie Straży miejskiej przy ul. Karlińskiej.

Tekst i foto: Sławomir Włodarczyk