Starosta twierdzi, że nic nie wiedział o sytuacji szpitala

• Tv
Miasto z Wizją / 02.08.2019 / Komentarze
Grzegorz Poczobut: Najlepiej zrzucić odpowiedzialność na kogoś „to nie my, my o niczym nie wiedzieliśmy"

Dziś (piątek, 2 sierpnia) w siedzibie starostwa odbyła się konferencja prasowa poświęcona szczecineckiemu szpitalowi oraz ostatnim wydarzeniom, jakie miały miejsce w spółce. Starosta Krzysztof Lis odniósł się m.in. do aktualnej sytuacji finansowej szpitala oraz do nieprawidłowości, jakie jego zdaniem miały miejsce w placówce i sposobie jej zarządzania.

Większościowy udziałowiec, mający od lat decydujący głos w kwestii spraw związanych ze szpitalem, jednocześnie podkreślił, że: - Przez wiele lat byłem skutecznie odcinany od informacji dotyczącej tego, co jest związane ze szpitalem szczecinecki. Mam do siebie sam pretensje, że nie za bardzo wnikliwie dochodziłem do tego, aby pewne informacje uzyskać – powiedział Krzysztof Lis. Podzielił się on także z dziennikarzami teorią, jakoby zarząd szpitala celowo próbował doprowadzić do upadku spółki. Starosta zapowiedział także wprowadzenie planu naprawczego. Jednak nie zaprzeczył i nie odniósł się merytorycznie do pytania zadanego przez jednego z dziennikarzy dotyczącego tego, czy prawdą jest, że starosta korzystał za darmo i poza kolejnością z płatnych badań wykonywanych w szpitalu (więcej na ten temat TUTAJ).

W trakcie konferencji głos zabrał także nowy prezes szpitala Marek Kotschy, który poinformował o tym, że „obecnie stara się utrzymać szpital w ruchu”, tworzy plan naprawczy oraz redukuje liczbę osób zatrudnionych w szpitalu. Póki co wypowiedzenie otrzymało 15 osób, a dwie kolejne zostały zwolnione dyscyplinarnie.

Również radny Grzegorz Poczobut (były lider szczecineckiego SLD) spróbował zasugerować, że to głównie Platforma Obywatelska jest odpowiedzialna za aktualną sytuację w szpitalu: – Ta zła sytuacja szpitala nie jest od miesiąca. Dzisiaj niestety niektórzy boleśnie odczuwają skutki tych wcześniejszych działań, ale przecież to już było 3-4 lata temu. Najlepiej zrzucić odpowiedzialność na kogoś „to nie my, my o niczym nie wiedzieliśmy, my niczego nie potwierdzaliśmy, my o niczym nie decydowaliśmy”. Tak dzisiaj jest najlepiej mówić – powiedział Grzegorz Poczobut. Jednak być może przeoczył on lub pominął milczeniem fakt, że podczas dzisiejszej konferencji podobną retoryką posłużył się starosta twierdząc, że nie wiedział, co przez ostatnie lata działo się w szczecineckim szpitalu.

Przebieg całej konferencji dostępny w materiale wideo - dzięki uprzejmości iszczecinek.pl.

Tekst: Marzena Góra