Strażnicy miejscy rozpoczęli cykl spotkań z najmłodszymi

  • Tv
  • Aktualności
Miasto z Wizją / 01.10.2017 / Komentarze
Uczą dzieci o bezpieczeństwie. Podsumowaniem będzie coroczny finał akcji „Z odblaskiem bezpieczniej”

Przez cały rok funkcjonariusze szczecineckiej Straży Miejskiej spotykają się z najmłodszymi mieszkańcami – podopiecznymi przedszkoli oraz z uczniami szkół podstawowych, aby zwrócić ich uwagę na wyjątkowo istotną kwestię, jaką jest zadbanie o własne bezpieczeństwo. Cykl takich prelekcji połączonych z ćwiczeniami praktycznymi w formie różnego rodzaju zabaw realizowany był w szczecineckich placówkach m.in. przed wakacjami. Wówczas funkcjonariusze uświadamiali dzieci, że choć lato to przede wszystkim czas beztroskiej zabawy i odpoczynku od codziennych obowiązków, warto znać i stosować zasady, które mogą uchronić maluchy przed niebezpieczeństwami.

Tego typu akcje realizowane są jednak przez cały rok, a nasi strażnicy miejscy zawsze chętnie odpowiadają na zaproszenia pedagogów. Inicjatywa ta kontynuowana jest także już po wakacjach. Teraz jednak główny nacisk podczas spotkań położony jest na przypomnienie dzieciom, jak należy poruszać się po przejściu dla pieszych i kiedy należy zachować szczególną ostrożność.  Jedno z takich spotkań w ostatnich dniach odbyło się w Przedszkolu Niepublicznym „Nutka”. Spec. Paulina Peciak-Nazarewska w asyście dwóch wyjątkowych pomocników – Misia Strażnika i Mrówki – wraz z maluchami przećwiczyła m.in. prawidłowe przechodzenie przez pasy, a także zwróciła ich uwagę na to, jak ważne jest dbanie o bezpieczeństwo.

- Straż Miejska w Szczecinku przez cały rok realizuje programy profilaktyczne z zakresu bezpieczeństwa. Jednak przeprowadzanie takich spotkań właśnie we wrześniu jest szczególnie ważne, ponieważ jest to bardzo doby moment, aby uświadamiać głównie najmłodszych mieszkańców o zagrożeniach, z jakimi mogą mieć do czynienia. Otrzymujemy wiele próśb, aby przeprowadzać spotkania właśnie o takiej tematyce. Właściwie już od samego początku roku szkolnego odwiedzamy szkoły i przedszkola – mówi nam spec. Paulina Peciak-Nazarewska. – Skupiamy się na tym, aby każde dziecko zrozumiało to, o czym mówimy, a także miało możliwość przećwiczenia i sprawdzenia w praktyce zdobytej wiedzy. Dlatego też staramy się, aby spotkania takie odbywały się w poszczególnych grupach wiekowych.

Podczas zajęć funkcjonariusze przede wszystkim nacisk kładą na bezpieczeństwo na drodze. – Priorytetem dla nas jest to, aby dzieci wiedziały, jakie mogą być konsekwencje niewłaściwego zachowania. Uczymy ich nawyków, które będą owocowały w przyszłości. Mówimy także o zachowaniu w kontakcie ze zwierzętami, o bezpieczeństwie w domu czy na podwórku. Kładziemy również duży nacisk na temat związany z osobami obcymi, które mogą być zagrożeniem dla najmłodszych. Ważne jest uzmysłowienie dzieciom, aby nie ufały takim ludziom, nie udzielały im żadnych informacji o sobie czy rodzinie, aby nie oddalały się z nimi na spacer czy na przejażdżkę i - co najważniejsze - aby nie przyjmowały od nich żadnych podarunków – dodaje nasza rozmówczyni. - Dzieci mają bardzo dużą wiedzę z zakresu bezpieczeństwa. To bez wątpienia owoc pracy rodziców i nauczycieli. Ale tę wiedzę należy nieustannie odświeżać, ponieważ czasami zapominają o nim, będąc nawet pod bacznym okiem opiekunów.

Niejako podsumowaniem całego cyklu spotkań będzie coroczny finał realizowanej przez Straż Miejską akcji pod hasłem „Z odblaskiem bezpieczniej”, który odbędzie się w listopadzie. Jednocześnie za naszym pośrednictwem funkcjonariusze dziękują grupie PSB Mrówka za wsparcie całego przedsięwzięcia i ufundowanie odblasków dla najmłodszych, aby dzieci mogły „świecić przykładem na drodze”.

Tekst: Marzena Góra
Zdjęcia/video/montaż: Andrzej Remus